Scripta Manent
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» There is (soon) a new sheriff in town!
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Σεπ 26, 2010 2:04 am από pazo

» Ως ευ παρέστητε!
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΤρι Σεπ 21, 2010 1:35 am από pazo

» Συνάντηση για λεπτομέρειες
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 6:15 am από kkalog

» Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΤετ Σεπ 15, 2010 2:30 pm από pazo

» [ Επισκευή ] iPhone 3GS LCD
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 7:15 am από soom

» Ερωτήσεις & Απορίες (Τεχνολογικές)
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 6:10 am από kkalog

» Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 10:26 pm από koukou

» Inception (spoiler alert!)
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 1:12 am από djarte

» Ανθολόγιο Απόψεων
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 EmptyΤετ Σεπ 08, 2010 5:09 am από miky7

Δημόσια συζήτηση

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

+9
pperiklis
ktsak
pazo
djarte
koukou
soom
abaloss
CarpeNoctum
Admin
13 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

"Και Τώρα Τι;" Δεύτερος Κύκλος

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Vote_lcap71%Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Vote_rcap 71% 
[ 12 ]
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Vote_lcap29%Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Vote_rcap 29% 
[ 5 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 17
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 14, 2010 2:13 am

Μάλλον καταλήξαμε!

Πάμε για τα επόμενα βήματα τώρα;
Κωστή τι πρέπει να γίνει;
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  pazo Τρι Σεπ 14, 2010 2:57 am

Μη κοιτάτε που δε μιλάμε...

Περιμένουμε μ' αγωνία, να δούμε τί θα γίνει...
pazo
pazo

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  koukou Τρι Σεπ 14, 2010 3:06 am

kkalog έγραψε:Μάλλον καταλήξαμε!

Πάμε για τα επόμενα βήματα τώρα;
Κωστή τι πρέπει να γίνει;

2 επιλογές έχουμε.

Α. Του Αλεξ. Δηλαδή αγοράζουμε το Domain και χρησιμοποιούμε τον χώρο που έχει και προσφέρει.
Εδώ να πω οτι δε γνωρίζω τι δυνατότητες προσφέρει σαν χώρος και δε ξέρω αν μας κάνει.Θα πρέπει να το δουμε. Οπότε έχουμε κόστος 20 ευρώ για το domain.

B. Domain και χώρος με κόστος περίπου 80 ευρώ το χρόνο.Με πάρα πολλές δυνατότητες τουλάχιστον σε αυτό που συστήνω εγώ.


koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 14, 2010 3:18 am

Νομίζω ότι το Β ως πιο δοκιμασμένο είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Να δούμε πόσοι μαζευόμαστε για να μοιράσουμε το κόστος των 80 ευρώ;

Κωστή θα κρατήσεις λογαριασμό; Έχεις paypal; θα μπορούσαμε να σου στείλουμε χρήματα εκεί; Αν ναι ας μην ανταλλάξουμε άλλα τέτοια στοιχεία εδώ που είναι δημόσια προσβάσιμος χώρος, αλλά με πιο "ιδιωτική" επικοινωνία!

Για αρχή, μέτρησέ με μέσα.
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  soom Τρι Σεπ 14, 2010 4:11 am

kkalog έγραψε:Νομίζω ότι το Β ως πιο δοκιμασμένο είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Να δούμε πόσοι μαζευόμαστε για να μοιράσουμε το κόστος των 80 ευρώ;

Κωστή θα κρατήσεις λογαριασμό; Έχεις paypal; θα μπορούσαμε να σου στείλουμε χρήματα εκεί; Αν ναι ας μην ανταλλάξουμε άλλα τέτοια στοιχεία εδώ που είναι δημόσια προσβάσιμος χώρος, αλλά με πιο "ιδιωτική" επικοινωνία!

Για αρχή, μέτρησέ με μέσα.

πτοφανως μεσα κ γω..

κωστη να μιλησουμε αυριο στο σκαιπ να δεις κ αυτο που εχω εγω ;;;
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  djarte Τρι Σεπ 14, 2010 5:20 am

Και εγώ μέσα παιδιά…. Το ζήτημα είναι όμως ποιοι θα είναι αυτοί που θα επωμιστούν το κόστος? Για παράδειγμα εάν το φόρουμ αποκτήσει ευρεία αποδοχή και αυξηθούν τα μέλη, θα ζητήσουμε και από αυτά να συνεισφέρουν στο κοινό ταμείο?
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 14, 2010 5:34 am

kkalog έγραψε:Νομίζω ότι το Β ως πιο δοκιμασμένο είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Να δούμε πόσοι μαζευόμαστε για να μοιράσουμε το κόστος των 80 ευρώ;

Κωστή θα κρατήσεις λογαριασμό; Έχεις paypal; θα μπορούσαμε να σου στείλουμε χρήματα εκεί; Αν ναι ας μην ανταλλάξουμε άλλα τέτοια στοιχεία εδώ που είναι δημόσια προσβάσιμος χώρος, αλλά με πιο "ιδιωτική" επικοινωνία!

Για αρχή, μέτρησέ με μέσα.

Νομίζω ότι υπάρχουν ακόμη κάποιες εκκρεμότητες οι οποίες θα πρέπει να τακτοποιηθούν πριν το τελικό βήμα.

Το forum πρέπει να ανήκει σε κάποιον ή κάποιους. Καλές οι παρέες αλλά έχουν αυτό το.. μικρό ελάττωμα να μην κρατάνε για πολύ κι όταν μάλιστα εμπλέκονται χρήματα τα πράγματα γινονται ακόμη πιο δύσκολα.

Από τη στιγμή που εκφράστηκε η επιθυμία για μεταστέγαση σε επαγγελματικό forum αυτό σημαίνει ότι κάποιος ειναι διατεθειμένος να το αναλάβει διότι κάποιοι αλλοι απλά θα συμμετέχουν. Κι αυτός που θα το αναλάβει θα πρέπει να εξασφαλίσει την μελλοντική βιωσιμότητα του χώρου. Ασφαλώς εάν υπάρξει ανταπόκριση και χρηματικά κέρδη από την λειτουργία του χώρου, αυτά θα πανε και πάλι στον ιδιοκτήτη ο οποίος θα διαχειρίζεται τον χώρο ΤΟΥ όπως ο ίδιος θεωρεί καλύτερα.

Αν δεν οριστουν ονομαστικά από πριν τα άτομα που θα αποτελούν την αρχική ομάδα διαχείρισης και κυρίως ο ιδιοκτήτης δεν βλέπω να καταλήγει κάπου το εγχείρημα.

Υπάρχουν πολλοί οι οποίοι ειναι διατεθειμένοι να καλύψουν τα πρώτα λειτουργικά έξοδα του χώρου και να βοηθήσουν τον ιδιόκτητη. Ο καλύτερος τρόπος πιστεύω είναι να συμπεριληφθεί επιλογή "donate" στο forum μόλις ξεκινήσει να λειτουργεί και ο καθένας να προσφέρει το χρηματικο ποσο το οποίο επιθυμεί χωρίς να γνωρίζουν οι υπόλοιποι ποιο είναι αυτό και χωρίς να χρειάζεται να μοιραστεί το συνολο μεταξύ οσων δηλώσουν παρόντες μέσα από τον χωρο που βρισκόμαστε τώρα.

Φάνηκε ξεκάθαρα από τις λίγες ημέρες λειτουργίας του προσωρινού χώρου ότι μια μεγάλη ομάδα ατόμων δεν εξασφαλιζει ευελιξία σε ο,τι αφορά την λήψη αποφάσεων ενώ οι ασαφως καθορισμενοι ρόλοι δημιουργούν παρεξηγήσεις.

Αν δεν μπουν σωστά θεμέλια δεν προκειται να χτιστεί κάτι καλύτερο από δεντροσπιτο Wink

EDIT: Μια και το ξεκίνησα, δεν θέλω να είμαι ένας από τους ιδιοκτήτες, δεν θέλω να ανήκω στην ομάδα διαχείρισης αλλά θα ήθελα να μπορώ να συμμετέχω στις ειδησεις και στους οδηγούς όταν ο χρόνος μου το επιτρέπει (κι επειδή βρισκω τον όρο editor λάθος για χίλιους και κατι λόγους, θα το αποκαλούσα "contributor").
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  abaloss Τρι Σεπ 14, 2010 5:45 am

Περικλή έχουν μια βασή αυτά που αναφερεις αλλα κ οι καιροι είναι δυσκολοί!!! Βάλτε κ μενα μεσα στην διαιρεση Κωστή!!!
abaloss
abaloss

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Rethimno

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  djarte Τρι Σεπ 14, 2010 5:47 am

Νομίζω πως ο Περικλής έθεσε επί τάπητος ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα στο οποίο εν μέρει αναφέρθηκα και εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου, ίσως λίγο απλοϊκά. Συμφωνώ απόλυτα με την δημιουργία ενός donate όπως και με το γεγονός ότι θα πρέπει να υπάρχουν διακριτοί ρόλοι σε αυτήν την προσπάθεια.
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τρι Σεπ 14, 2010 6:01 am

Αρχικά απολογουμαι για τις απουσίες που έχω σημειώσει τις τελευταίες μέρες αλλά βρίσκομαι σε επαγγελματικό ταξίδι στη Σλοβακία. Έχουμε και λέμε λοιπόν.

Η ονομασία που επιλεχθηκε με βρίσκει και μένα σύμφωνο.

Στα θέματα που έθιξε ο Περικλης τώρα. Συμφωνώ με τις τοποθετήσεις του. Προφανώς και έχω σκοπό να συνεισφερω. Όσο για το τι ρόλο θα έχω στην ομάδα είναι κάτι στο οποίο θα απαντήσω στο τέλος της βδομάδας αφού ξεκαθαρίσω κάποιες υποχρεώσεις μου πρώτα. Αν και βλεπω να προτιμώ κι εγώ το ρόλο του contributor.
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  Fanko Τρι Σεπ 14, 2010 6:24 am

Και εγώ μέσα οικονομικά.

Μπορώ να αναλάβω όποιο ρόλο κρίνει η παρέα
Fanko
Fanko

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 70
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  koukou Τρι Σεπ 14, 2010 6:32 am

Συμφωνώ κι εγώ με όσα λέει ο Περικλής.
Δε μου αρέσει ομως ο τίτλος ιδιοκτήτης.
Όποιος και να τον αποκτήσει τον τίτλο αυτό.
Θα προτιμούσα ιδιοκτήτης να είναι η ιδέα και όχι κάποιος απο εμάς. Λειτουργικά σίγουρα δε γίνεται.
Aυτός που θα πληρώσει το Domain και το χώρο θα είναι ο Υπεύθυνος για οτι συμβεί καθως δίνει στην ΕΕΤΤ τα προσωπικά του στοιχεία.

Εγώ σίγουρα θα προσφέρω τουλάχιστον κατασκευαστικά και στις ειδήσεις όποτε μου επιτρέπεται.
Το ρόλο που θα έχει ο καθένας μπορούμε να τον βρούμε στην πορεία, καθώς και ο χρόνος μας και οι επιθυμίες μας μπορεί να αλλάξουν.

Συμφωνώ οτι πρέπει να μπεί Donation.

Eπιχείρησα να δώ το κόστος αλλα δε μου αφερεί την έκπτωση που κάνουν για το συγκεκριμένο πακέτο.

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Hostz

Ετσι το κόστος αυτή τη στιγμή ειναι στα 120 ευρω με κατοχυρωμένο domain για 2 χρόνια και το χώρο για ένα χρόνο.

Εχω στείλει email Και περιμένω απάντηση αυριο το πρωί να δω γιατί δε κάνουν την έκπτωση 30%.

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  soom Τρι Σεπ 14, 2010 7:19 am

Κωστή, από ποιους θα γίνει το hosting? Γιατί δεν αναφέρεται κάτι στο screenshot... Neutral


Όσο για το ποστ του Περικλή, έχει ένα δίκαιο, και πρέπει να το δούμε... Όπως και να το κάνουμε! Smile Smile
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  koukou Τρι Σεπ 14, 2010 7:40 am

soom έγραψε:Κωστή, από ποιους θα γίνει το hosting? Γιατί δεν αναφέρεται κάτι στο screenshot... Neutral


Όσο για το ποστ του Περικλή, έχει ένα δίκαιο, και πρέπει να το δούμε... Όπως και να το κάνουμε! Smile Smile

Www.tophost.gr

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 14, 2010 11:29 am

Καλημέρα σε όλους!

Όπως πάντα, πολύ σωστή η επισήμανση του Περικλή.

Θα ήθελα να προτείνω τον Κωστη ως τον επισπευδοντα του δεντροσπιτου (εξαιρετική η αναφορά Very Happy) αφού ο όρος ιδιοκτήτης αν και πρακτικά αναγκαίος δεν ειναι επιθυμητος. Επι πλέον ολων των αλλων θεματων που θα επρεπε να λάβει κανείς υπόψη για να αποφασίσει αν θα πρέπει να αναλάβει αυτό το ρόλο είναι και οι τυχον νομικές και φορολογικες υποχρεώσεις που δημιουργεί αυτός ο ρόλος σε συνάρτηση με δυο θέματα:
(1) τι θα γράφεται απο χρήστες του χώρου οι οποίοι εφοσον μιλάμε για χώρο "ελεύθερης βοσκής" δεν μπορούν εκ των προτερων να προβλεφθούν (θα είδατε ακομη και εδώ την με καλή μεν πρόθεση άστοχη δε αναφορά ενός post σε διευθυνση διακίνησης περιεχομένου).
(2) τι τυχόν συνέπειες έχει το θέμα της δωρεάς ως μέσου χρηματοδότησης από ευρύ πληθυσμο συνεισφεροντων

Δεν έχω καμία εξειδίκευση για να εκτιμησω τα παραπάνω απλώς τα αναφέρω για την περίπτωση που κάποιος από εμάς έχει σαφή εικόνα του τρόπου ασφαλους διαχείρισης τους.
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  abaloss Τρι Σεπ 14, 2010 12:51 pm

Την καλημέρα μου σ όλη την παρέα.
να εξηγήσω κ εγώ τι εννοούσα χθες στο ποστ μου λόγω του ότι η νυστα είχε κάνει την εμφάνιση της κ δε μ άφηνε να εκφραστώ!
συμφωνώ με το donate αλλά επειδή αυτό δεν μπορεί να ελεγχθεί κ ούτε να συμφωνηθεί προτείνω τα πρώτα 120 ευρώ να μοιραστούν σ όλους όσοι θέλουν να συνεισφέρουν έτσι ώστε να μην επιβαρυνθεί ο Κωστής περιμένωντας τις "δωρεές". κ στην συνέχεια ευελπιστώ ότι απο κει θα βγάλει τα υπόλοιπα έξοδα του το φόρουμ.
επίσης ξεκαθαρίζω ότι εγώ δεν θέλω ούτε τα χρήματα πίσω, ούτε κάποια θέση αξίωμα βαθμό κτλ ...
μπορεί να φαίνονται ααυτονόητα για κάποιους κ να σας κουράζω αλλά οι καλοί λογαριασμοί κανουν τους καλούς φίλους!
abaloss
abaloss

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Rethimno

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 14, 2010 2:10 pm

Να τονίσω και εγώ ότι επίσης δεν επιδιώκω καμίας μορφής "αξίωμα" σε αυτή την προσπάθεια, όπως επίσης και ότι είναι αυτονόητο ότι ένα αρχικό ποσό που θα μας εξασφαλίσει μια εύλογη περίοδο (1-2 χρόνια; ) απρόσκοπτης λειτουργίας θα πρέπει να το μοιραστούμε τώρα όσοι μπορούμε να συμβάλλουμε σε αυτή την προσπάθεια, χωρίς να προσδοκούμε ότι η οικονομική συμμετοχή από όλους είναι απαραίτητη ή οτι αυτή προσφέρει κάποιο επιπλέον δικαίωμα έναντι των φίλων που δεν θέλουν / δεν μπορούν να συμμετέχουν.

kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  pazo Τρι Σεπ 14, 2010 3:20 pm

Καλημέρα Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Icon_biggrin

Συμφωνώ κι εγώ στ' όνομα, αν και δεν έχει σημασία πια.

Φοβάμαι πως απομακρυνθήκαμε από τον αρχικό στόχο. Ένα χώρο δηλαδή, να στεγάσει τη παρέα και όσους άλλους θελήσουν να την ακολουθήσουν. Τέλος πάντων. Το ποτάμι τώρα, δε γυρνά πίσω...

Να επισημάνω πως ήδη, αρκετοί απ' την αρχική παρέα (Πτέραρχος, Ζαχαράκης, Κώστας ο εξ Αιγύπτου, Λευτέρης lofty κλπ), έχουν στεγαστεί (μόνιμα θα 'λεγα) στην Applemania. Φαίνεται πως ...διχαστήκαμε.

Σύμφωνα με τη δική μου κρίση («έχων σώας τας φρένας» ακόμα), ανοίγουμε μεγάλο κεφάλαιο, χωρίς να έχουμε βρει τον άνθρωπο, που είναι διατεθειμένος να το αναλάβει/διαχειριστεί. Είναι σίγουρο πως υπάρχει η διάθεση για βοήθεια κάθε μορφής απ' όλους μας, αλλά... άλλοι από μας έχουν το χρόνο, όχι όμως και τις κατάλληλες γνώσεις κι εμπειρία και άλλοι, το αντίθετο. Έχουν γνώσεις κι εμπειρία, αλλά όχι το χρόνο που απαιτείται. Τουλάχιστον, αυτό φαίνεται από τα μέχρι τώρα σχόλια.

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός ή να φέρω αναστάτωση, πρέπει να επισημάνω πως είναι καλό να υπάρχει η πρόθεση για συνδρομή (οικονομική και οργανωτική), αλλά ένα τέτοιο εγχείρημα απαιτεί να γίνουν κατανοητές και δεκτές, όχι μόνο οι απαιτήσεις, αλλά και οι υποχρεώσεις του καθ' ενός μας.

Είναι λάθος να λέμε όλοι πως «δε θέλουμε αξιώματα» (αν και κατανοώ τους λόγους). Μ' αυτό το τρόπο φαίνεται να δηλώνουμε πως δε θέλουμε ν' αναλάβουμε ουσιαστικές ευθύνες και υποχρεώσεις, που πρέπει, έτσι κι αλλιώς, ν' αναληφθούν από κάποιον/κάποιους.

Προσωπικά, σ' αυτή τη φάση, είμαι κι εγώ πρόθυμος να συμπεριληφθώ στην «ιδρυτική ομάδα», αν υπάρξει τέτοια ομάδα και να συνεισφέρω οικονομικά στα πρώτα (και τα μετέπειτα) έξοδα. Δεν θέλω κι εγώ κάποιο ιδιαίτερο αξίωμα, όχι γιατί είμαι «μετριόφρων», αλλά γιατί δε ξέρω τις υποχρεώσεις κι άν μπορώ ν' ανταποκριθώ σ' αυτές μ' επιτυχία.
pazo
pazo

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 14, 2010 4:38 pm

+1000 Βασιλη

Η ευαισθησία στο θέμα των "αξιωμάτων" συνδέεται πιστεύω και με το ότι η παρανόηση των καλών διαθέσεων μερικών απο εμάς οδήγησε και σε ένα βαθμό στη "διχοτόμηση" που αναφέρεις.
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 14, 2010 6:19 pm

Για να προκύψει ένα αξιόλογο αποτελεσμα χρειάζεται παρά πολύς χρονος και μεγάλη αφοσίωση από αυτούς που θα αναλάβουν να στήσουν τον καινούριο χώρο. Διαφορετικά θα είναι ένα ακόμη forum από τα δεκάδες που υπάρχουν, με μέτριο (και κατα βάση αδιάφορο) περεχομενο.

Θα πρέπει να προσφέρει κάτι που οι άλλοι δεν έχουν ή να δώσει το ίδιο περεχομενο με τους υπόλοιπους καθιστώντας το όμως πληρεστερο και πιο εύκολα προσβάσιμο. Και το σημαντικότερο, το περιεχόμενο θα πρέπει να ανανεώνεται σε τακτική βάση, διαφορετικά θα είναι το ίδιο αχρηστο με τους οδηγούς που είχα γράψει πριν ένα χρόνο στο myphone.

Αν δεν υπάρχει διάθεση και χρόνος για να ξεκινήσει κάτι σοβαρό δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε σε αγορά χώρου. Δεν εχει να κάνει με τα χρήματα, 200 ευρώ για δυο χρόνια δεν είναι κανένα σοβαρό πόσο. Μόνο μην χαλάσουμε τις καρδιές μας σε κάποια φάση χωρίς λόγο.

Πρέπει να μιλήσουν όλοι συγκεκριμένα για τον ρόλο που επιθυμούν να έχουν ή καποιος να πάρει την πρωτοβουλία και να τους αναθέσει. Αν ο "υπεύθυνος" ορίσει τους super moderators και τους "moderators" του χώρου, αυτοί έχουν υποχρέωση να μπαίνουν καθημερινά και να συντονίζουν τις συζητήσεις. Αυτοί που θα αναλάβουν ρόλο "editor" θα πρέπει να γράφουν σωστά και γρήγορα. Όσοι θα συμμετέχουμε όταν και όσο μπορούμε (κατατάσσομαι σε αυτή την ομάδα όχι γιατί δεν θέλω να προσφέρω περισσότερα αλλά γιατί ήδη καταναλωνω περισσότερο ελεύθερο χρόνο απ' όσο δικαιούμαι) θα πρέπει να το αναφέρουμε ξεκάθαρα για να γνωρίζει η βασική ομάδα ότι δεν μπορεί να στηριχθεί σ ' εμάς. Πριν το forum "βγει στον αέρα" θα πρέπει να έχει βασική δομή και περιεχόμενο. Κανένας επισκέπτης δεν πρόκειται να ξαναγυρισει σε έναν άδειο χώρο ή σε ένα χώρο όπου ορισμένοι τα λένε μεταξύ τους. Θα πρέπει τα θέματα να έχουν κατάλληλους τίτλους και tags για να μπορεί να τα "πιάσει" η ανίχνευση του Google. Κάποιος πρέπει να μιλήσει με διαφημιστες και να εξασφαλισει πόρους. Αν σε δυο χρόνια ένα επαγγελματικό forum δεν βγάζει τουλάχιστον τα λειτουργικά έξοδα δεν εχει λόγο να υπάρχει.

Δεν θέλω να είμαι ο απαισιόδοξος την όλη υπόθεση αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα. Προέκυψαν παρεξηγήσεις για τα "αξιώματα" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν, όχι για την εξουσία αλλά κυρίως για τις υποχρεώσεις που περιλαμβάνονται σε αυτά.

Και κάτι ακόμη, ας μην δημιουργηθεί ενότητα "περί ανέμων" στο νέο forum. Κατάντησε πλέον γραφικό.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  koukou Τρι Σεπ 14, 2010 7:45 pm

Λύθηκε το θέμα με την έκπτωση. Ισχύει μέχρι 16/09/2010.
Οπότε το κόστος για ένα χρόνο υπολογίζεται στα 91,76 ευρώ.
Πατήστε στην εικόνα για να την δείτε όλη.
Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Hostrg


Και για 2 χρόνια στα 138,25 ευρώ.

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Host2


Συμφωνώ σε όσα λέει ο Περικλής για την προετοιμασία του φόρουμ πριν βγεί στον αέρα.
Επειδή μου αρέσει σαν χόμπυ , όπως γνωρίζεται έχω αναλάβει την προετοιμασία του και θα συνεχίσω να φροντίζω το χώρο που ετοιμάζουμε για όσο καιρό χρειαστεί.
Mπορώ να προσφέρω στα νέα και παράλληλα προτείνω δικαίωμα στο σχολιασμό των νέων να έχουν μέλη που έχουν πάνω απο ενα συγκεκριμένο αριθμό ποστ.

Είμαι σίγουρος οτι απο κάποιο διάστημα θα έχουμε και χορηγούς που θα μπορούν να στηρίξουν την σελίδα μας.

Επίσης θα βοηθούσε αν κάποιος γνώριζε απο photoshop για να φτιάξουμε Logo και τα σχετικά.

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 14, 2010 8:01 pm

Δεν ξέρω από Photoshop αλλά σκέφτηκα κάποια logos, το ΣΚ θα τα φτιάξω και θα τα postαρω, φαντάζομαι θα έχουμε μεταφερθεί μέχρι τότε.

Επίσης, για υπότιτλο σκέφτηκα:

NewsTech.gr
Broadcasting Technology
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  soom Τρι Σεπ 14, 2010 8:04 pm

Συμφωνώ και επαυξάνω στα λεγόμενά σας!

Αφού βρήκαμε και λύσεις...!
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  djarte Τρι Σεπ 14, 2010 9:38 pm

Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Περικλής, για να ευδοκιμήσει μια τέτοια προσπάθεια είναι απαραίτητη η αποσαφήνιση των ρόλων που καλείται να "υπηρετήσει" ο καθένας από εμάς. Πριν αποσαφηνίσω την δική μου θέση, θα ήθελα για το ιστορικό κομμάτι να αναφέρω, πως δεν ήμουν από την αρχή υπέρ μιας προσπάθειας όπως αυτή εξελίσσεται στα πλαίσια δηλαδή της δημιουργίας ενός επαγγελματικού - ανοικτού φόρουμ. Αυτό άλλωστε διατυπώθηκε και μέσα από την ψήφο μου. Θεωρώ πως τέτοιες προσπάθειες για να ευδοκιμήσουν απαιτούν μεγάλες θυσίες όσον αφορά τον χρόνο που είναι διατεθειμένος να διαθέσει ο καθένας από εμάς. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Περικλή, το ότι δηλαδή δεν έχει νόημα να γίνει ένα ακόμη τεχνολογικό φόρουμ απλά για να γίνει. Επίσης συμφωνώ και με το παράδειγμα που έθεσε για τους οδηγούς στο myphone οι οποίοι έχουν μείνει σχεδόν στάσιμοι παρά την φιλότιμη προσπάθεια κάποιων παιδιών. Η αλήθεια είναι πως περιμένω και τις τοποθετήσεις των φίλων που τάχθηκαν αρχικώς υπέρ της δημιουργίας ενός επαγγελματικού φόρουμ. Είναι νομίζω ευχής έργων πως η πλειονότητα των ατόμων που απαρτίζουν και είναι διατεθειμένοι να στηρίξουν αυτήν την προσπάθεια αποτελείται από πολύ αξιόλογα άτομα με γνώσεις πάνω στο χώρο και κυρίως διάθεση να προσφέρουν. Το θέμα για μένα είναι, το κατά πόσο ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται το μέγεθος του εγχειρήματος που καλούμαστε να υλοποιήσουμε.

Αναφορικά τώρα με την δική μου στάση στην καινούρια προσπάθεια. Η αλήθεια είναι πως ο δικός μου χρόνος από εδώ και πέρα (ελέω ολοκλήρωσης μεταπτυχιακής εργασίας και ταυτόχρονης ανεύρεσης εργασίας) θα είναι περιορισμένος. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα συμμετέχω στο σχολιασμό των επιμέρους θεμάτων στο φόρουμ, αλλά όπως γίνεται αντιληπτό μου είναι πολύ δύσκολο να αναβάλω κάποιο "ηγετικό ρόλο", την στιγμή κατ΄τα την οποία είμαι ήδη moderator στο site του myphone. Για να προλάβω και την καλοπροαίρετη ή κακοπροαίρετη κριτική, η επιλογή αυτή της μη συμμετοχής μου στα κοινά, δεν σχετίζεται σε καμία περίπτωση με τα δυσάρεστα γεγονότα που έχουν προηγηθεί και τα οποία οδήγησαν στον "διχασμό" της παρέας.

Εύχομαι η συγκεκριμένη προσπάθεια να αποτελέσει απαρχή για την σύσφιξη των σχέσεων και την συνένωση της αρχικής παρέας, η οποία κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να γίνει κάτω από ένα διαφορετικό πρίσμα και όχι με γνώμονα την δημιουργία ενός θέματος με την ονομασία "Περί Ανέμων".Wink

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα….
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης - Σελίδα 5 Empty Απ: Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης

Δημοσίευση  ktsak Τρι Σεπ 14, 2010 10:05 pm

Είχα ταχθεί από την αρχή και παραμενω σαυτο, στην παραμονή σαυτο το χώρο όπως έχει, με κάποιες ψιλοβελτιωσεις. Εξάλλου πρόταση για μετακομιση σε άλλο χώρο (forum) υπήρχε, αλλά δεν έγινε αποδεκτή. Κανένα πρόβλημα. Ως εκ τούτου, διαφωνώντας με την τελική απόφαση, δεν διατιθεμαι να συμμετάσχω ούτε στα έξοδα, αλλά ούτε και στην διαχειριση/λειτουργία του νέου forum, ως καθε είδους "στέλεχος", παρά μόνο ως απλό μέλος, χωρίς καθήκοντα/αρμοδιότητες. Σκέτο μέλος. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση από μέρους σας. Αν υπάρχει, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να μην εγγραφω και να αποχωρησω.
Φιλικά ktsak (Pterarxos).
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης