Scripta Manent
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» There is (soon) a new sheriff in town!
Inception (spoiler alert!) EmptyΚυρ Σεπ 26, 2010 2:04 am από pazo

» Ως ευ παρέστητε!
Inception (spoiler alert!) EmptyΤρι Σεπ 21, 2010 1:35 am από pazo

» Συνάντηση για λεπτομέρειες
Inception (spoiler alert!) EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 6:15 am από kkalog

» Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης
Inception (spoiler alert!) EmptyΤετ Σεπ 15, 2010 2:30 pm από pazo

» [ Επισκευή ] iPhone 3GS LCD
Inception (spoiler alert!) EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 7:15 am από soom

» Ερωτήσεις & Απορίες (Τεχνολογικές)
Inception (spoiler alert!) EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 6:10 am από kkalog

» Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"
Inception (spoiler alert!) EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 10:26 pm από koukou

» Inception (spoiler alert!)
Inception (spoiler alert!) EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 1:12 am από djarte

» Ανθολόγιο Απόψεων
Inception (spoiler alert!) EmptyΤετ Σεπ 08, 2010 5:09 am από miky7

Δημόσια συζήτηση

Inception (spoiler alert!)

+2
CarpeNoctum
pperiklis
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 07, 2010 5:51 pm

Για πείτε, εσείς τι καταλάβατε; Very Happy
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τρι Σεπ 07, 2010 6:07 pm

Για πες εσύ πρώτα τι δεν κατάλαβες :p
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 07, 2010 6:33 pm

Σχετικό infographic mac styled!
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 07, 2010 6:38 pm

CarpeNoctum έγραψε:Για πες εσύ πρώτα τι δεν κατάλαβες :p

Εγώ όταν τελείωσε κατάλαβα ότι αυτή κατάφερε τελικά να τον κρατήσει μαζί της στην Λήθη γιατί παίρνει το όπλο και στην επόμενη σκηνή τον βλέπουμε να βγαίνει από την παραλία. Δεν ξέρουμε πως έφτασε στην παραλία άρα αφού δεν υπάρχει αρχή βρισκόμαστε σε επίπεδο ονείρου. Ακολούθως, ξυπνά στο αεροπλάνο που και πάλι δεν ξέρουμε πως κατέληξε εκεί άρα πάμε σε ένα βαθύτερο επίπεδο ονείρου.

Η Mal του δημιούργησε το inception ότι τελικά αυτός γύρισε στα παιδιά του.

Σήμερα το πρωί σκέφτηκα και κάποιες άλλες εκδοχές αλλά θα ήθελα να το ξαναδώ πιο προσεκτικά γιατί σίγουρα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που μου διέφυγαν. Razz

kkalog έγραψε:Σχετικό infographic mac styled!

Αυτός δηλαδή θεωρεί ότι επιστρέφει στην πραγματικότητα;

Πάντως και ο ίδιος ο Nolan δεν νομίζω ότι ήθελε να υπάρχει μία ερμηνεία, αυτή είναι και η μαγεία της ταινίας.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 07, 2010 6:53 pm

Πάντως η ταινία σταματάει στο τελευταίο πλάνο πριν το σβουράκι / σύμβολο πέσει κάτω αν θυμάμαι καλά!
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τρι Σεπ 07, 2010 7:02 pm

pperiklis έγραψε:
CarpeNoctum έγραψε:Για πες εσύ πρώτα τι δεν κατάλαβες :p

Εγώ όταν τελείωσε κατάλαβα ότι αυτή κατάφερε τελικά να τον κρατήσει μαζί της στην Λήθη γιατί παίρνει το όπλο και στην επόμενη σκηνή τον βλέπουμε να βγαίνει από την παραλία. Δεν ξέρουμε πως έφτασε στην παραλία άρα αφού δεν υπάρχει αρχή βρισκόμαστε σε επίπεδο ονείρου. Ακολούθως, ξυπνά στο αεροπλάνο που και πάλι δεν ξέρουμε πως κατέληξε εκεί άρα πάμε σε ένα βαθύτερο επίπεδο ονείρου.

Η Mal του δημιούργησε το inception ότι τελικά αυτός γύρισε στα παιδιά του.

Σήμερα το πρωί σκέφτηκα και κάποιες άλλες εκδοχές αλλά θα ήθελα να το ξαναδώ πιο προσεκτικά γιατί σίγουρα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που μου διέφυγαν. Razz

kkalog έγραψε:Σχετικό infographic mac styled!

Αυτός δηλαδή θεωρεί ότι επιστρέφει στην πραγματικότητα;

Πάντως και ο ίδιος ο Nolan δεν νομίζω ότι ήθελε να υπάρχει μία ερμηνεία, αυτή είναι και η μαγεία της ταινίας.

Το 1ο από πού προκύπτει; Ότι δηλαδή η Mal του δημιούργησε το Inception; Εκτός αν το πάρουμε εντελώς υποθετικά βασιζόμενοι στο ότι δεν ξέρουμε ότι τι κάνει η σβούρα στο τέλος και επειδή αυτό το σενάριο είναι πιθανόν το πιο "ωραίο".

Στο αεροπλάνο τον βλέπουμε να μπαίνει και να ξυπνάει εκεί. Με αυτή τη λογική όμως τα πάντα θα μπορούσαν να μεταφραστούν έτσι γιατί δε βλέπουμε όλη την ταινία σα μια ροή συνεχών γεγονότων.΄

Πάντως είναι ωραίο το σενάριο αυτό με την παραλια. Αυτό με το όπλο δεν το θυμάμαι.
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  pperiklis Τρι Σεπ 07, 2010 7:14 pm

CarpeNoctum έγραψε:
pperiklis έγραψε:
CarpeNoctum έγραψε:Για πες εσύ πρώτα τι δεν κατάλαβες :p

Εγώ όταν τελείωσε κατάλαβα ότι αυτή κατάφερε τελικά να τον κρατήσει μαζί της στην Λήθη γιατί παίρνει το όπλο και στην επόμενη σκηνή τον βλέπουμε να βγαίνει από την παραλία. Δεν ξέρουμε πως έφτασε στην παραλία άρα αφού δεν υπάρχει αρχή βρισκόμαστε σε επίπεδο ονείρου. Ακολούθως, ξυπνά στο αεροπλάνο που και πάλι δεν ξέρουμε πως κατέληξε εκεί άρα πάμε σε ένα βαθύτερο επίπεδο ονείρου.

Η Mal του δημιούργησε το inception ότι τελικά αυτός γύρισε στα παιδιά του.

Σήμερα το πρωί σκέφτηκα και κάποιες άλλες εκδοχές αλλά θα ήθελα να το ξαναδώ πιο προσεκτικά γιατί σίγουρα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που μου διέφυγαν. Razz

kkalog έγραψε:Σχετικό infographic mac styled!

Αυτός δηλαδή θεωρεί ότι επιστρέφει στην πραγματικότητα;

Πάντως και ο ίδιος ο Nolan δεν νομίζω ότι ήθελε να υπάρχει μία ερμηνεία, αυτή είναι και η μαγεία της ταινίας.

Το 1ο από πού προκύπτει; Ότι δηλαδή η Mal του δημιούργησε το Inception; Εκτός αν το πάρουμε εντελώς υποθετικά βασιζόμενοι στο ότι δεν ξέρουμε ότι τι κάνει η σβούρα στο τέλος και επειδή αυτό το σενάριο είναι πιθανόν το πιο "ωραίο".

Στο αεροπλάνο τον βλέπουμε να μπαίνει και να ξυπνάει εκεί. Μεκοίμησαν αυτή τη λογική όμως τα πάντα θα μπορούσαν να μεταφραστούν έτσι γιατί δε βλέπουμε όλη την ταινία σα μια ροή συνεχών γεγονότων.΄

Πάντως είναι ωραίο το σενάριο αυτό με την παραλια. Αυτό με το όπλο δεν το θυμάμαι.

Σκέφτομαι ότι ποτέ δεν κατάφερε να ξεφύγει από την Λήθη, όταν είχε φτάσει εκεί αρχικά με την Mal. Έτσι, είτε απλά βρίσκεται σε ένα λαβύρινθο στον οποίο ακολουθεί διάφορα μονοπάτια (οι επιμέρους ιστορίες) χωρίς να καταλήγει πουθενά είτε η Mal κατάφερε τελικά να του δημιουργήσει το inception ότι επέστρεψε στα παιδιά του στήνοντας όλη αυτή την ιστορία. Εκεί που η Mal αυτοκτονεί δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι επανέρχεται σε πραγματικότητα, πεθαίνει στην πραγματικότητα ή βυθίζεται σε κατώτερο επίπεδο; Γενικά πάντως πεθαίνει συχνά στην ταινία και είναι λίγο περίεργο αν σκεφτούμε ότι ίσως τελικά να είναι αυτή ο κεντρικός χαρακτήρας..

Επίσης, το totem μπερδεύει γιατί αυτός ουσιαστικά δεν έχει, χρησιμοποιεί εκείνο της Mal. Άρα είτε κάτι πήγε στραβά από τις πρώτες φορές που τον κοίμισαν, πριν προλάβει να φτιάξει κάποιο, είτε ολόκληρη η ταινία είναι προβολές από το υποσυνείδητο του.

Και τέλος, με μπερδεύει ο ρόλος της Αριάδνης. Αν υποθέσουμε ότι το όνομα δεν επιλέχθηκε τυχαία, τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι στ' αλήθεια καταφέρνει να τον επαναφέρει στην πραγματικότητα και ότι η σβούρα δεν πέφτει γιατί απλά δεν έπεσε ακόμη μέχρι τη στιγμή που ο σκηνοθέτης κλείνει τη σκηνή.

Μπέρδεμα ε; Very Happy

Ωραία ταινία όμως, πέρα από σκηνοθετικά και υποκριτικά άρτια, αφήνει την φαντασία να ταξιδέψει!
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  kkalog Τρι Σεπ 07, 2010 7:32 pm

Η φαντασία στην εξουσία που έλεγαν και κάποιες παλιότερες ρομαντικές ομάδες Smile
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τετ Σεπ 08, 2010 5:19 am

Όσο το σκέφτομαι αυτό που λες με τη Mal τόσο δε βγάζει νόημα Περικλή...

Γιατί η Mal να του δημιουργήσει Inception ότι είναι με τα παιδιά του από τη στιγμή που αυτή δεν είναι εκεί; Τον έστελνε δηλαδή κάπου να ονειρεύεται ότι αυτός είναι με τα παιδιά και αυτή λείπει. Ποιό το κέρδος της;
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  soom Τετ Σεπ 08, 2010 5:32 am

Η δική μου ερμηνεία είναι και η απλούστερη δυνατή:
Επέστρεψε στην πραγματικότητα και η σβούρα θα πέσει στην επόμενη σκηνή που δεν θα δούμε ποτέ!

Βέβαια, υπάρχει και η λογική ότι ευθύς εξ αρχής η σβούρα ήταν της Mal και δεν ήταν κάτι ατομικό δικό του, οπότε μπορεί να μην έχει και την λειτουργία που πρέπει (να ξεχωρίζεις την πραγματικότητα από το όνειρο). Οπότε σε όλη την ταινία να είναι σε μόνιμη λήθη, άλλοτε βαθύτερα και άλλοτε όχι.

Αλλά πιστεύω ότι μόνο και μόνο που είμαστε εμείς εδώ και το σχολιάζουμε, είναι καθαρή επιτυχία του Nolan.
Και το θέμα της υποκριτικής, αν και το συζητήσαμε Περικλή στο τραπέζι, ήταν άψογοι όλοι!
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τετ Σεπ 08, 2010 6:06 am

Στα περί υποκριτικής:

Di Caprio: Καλύτερος απ' όσο τον περίμενα..
Cotilliard: Για μένα ήταν η απογοήτευση του cast. Την περίμενα πολύ καλύτερη και είχα και την εντύπωση ότι δεν έδενε με τον Di Caprio. Πολύ γήινη και γυναικάρα μεν, αλλά κάπου δε μου κολλούσε στην ταινία.

Για μένα η έκπληξη πάντως ήταν η Page (η Αριάδνη). Τη βρήκα εξαιρετική.
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  pperiklis Τετ Σεπ 08, 2010 3:23 pm

CarpeNoctum έγραψε:Όσο το σκέφτομαι αυτό που λες με τη Mal τόσο δε βγάζει νόημα Περικλή...

Γιατί η Mal να του δημιουργήσει Inception ότι είναι με τα παιδιά του από τη στιγμή που αυτή δεν είναι εκεί; Τον έστελνε δηλαδή κάπου να ονειρεύεται ότι αυτός είναι με τα παιδιά και αυτή λείπει. Ποιό το κέρδος της;

Γιατί και καλά τον αγαπά τόσο πολύ που θέλει τουλάχιστον αυτός να είναι ευτυχισμένος tongue

soom έγραψε:Και το θέμα της υποκριτικής, αν και το συζητήσαμε Περικλή στο τραπέζι, ήταν άψογοι όλοι!

Δεν έδινα σημασία στις συζητήσεις στο τραπέζι γιατί δεν το είχα δει ακόμη Razz
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  avid Τετ Σεπ 08, 2010 11:33 pm

A βγαίνω από εδώ εσείς λέτε το έργο......Razz Razz

Όταν το δω επιστρέφω!!!
avid
avid

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 50

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τετ Σεπ 08, 2010 11:35 pm

Μέχρι και ο τίτλος λέει "Spoiler Alert".. Τι άλλη προειδοποίηση να κάναμε;
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  soom Τετ Σεπ 08, 2010 11:58 pm

Laughing Laughing Laughing

Θέλω και εγώ να την ξαναδώ πάντως, για να μπορέσω να παρακολουθήσω καλύτερα!


Γενικά, ο DiCaprio μας βάζει σε πολλά διλήμματα τελευταία. Ένα εδώ, ένα στο Shutter Island... Δεν ετοιμάζει ακόμα μια ταινία ο Scorsese με τον DiCaprio ή κάνω λάθος; Cool
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  CarpeNoctum Τετ Σεπ 08, 2010 11:59 pm

Το Shutter Island δε μου άρεσε καθόλου εμένα.. Προβλέψιμο και ό,τι είχε να πει το είχε πει από το trailer.
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  soom Πεμ Σεπ 09, 2010 12:05 am

CarpeNoctum έγραψε:Το Shutter Island δε μου άρεσε καθόλου εμένα.. Προβλέψιμο και ό,τι είχε να πει το είχε πει από το trailer.

Προβλέψιμο ήταν, αλλά διφορούμενο και αναλόγως τη ερμηνείας που θα δώσεις. Αν δώσεις την προφανή, ότι ήταν τρελός εξ'αρχής, τότε δεν ήταν προβλέψιμο. Αν, όμως, πεις ότι τρελάθηκε στην πορεία, τότε, ναι, προβλέψιμο!
Αλλά και σε αυτό έχεις δυνατότητα να δώσεις την δική σου εκδοχή για τέλος!

Στο μεν λες είναι στην πραγματικότητα, ξύπνιος και μια χαρά, στο δε λες ήταν/δεν ήταν τρελός και είσαι πάλι μια χαρά! Δύο ταινίες, τέσσερα διαφορετικά τέλη! Smile Smile
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inception (spoiler alert!) Empty Απ: Inception (spoiler alert!)

Δημοσίευση  djarte Πεμ Σεπ 09, 2010 1:12 am

soom έγραψε:
CarpeNoctum έγραψε:Το Shutter Island δε μου άρεσε καθόλου εμένα.. Προβλέψιμο και ό,τι είχε να πει το είχε πει από το trailer.

Προβλέψιμο ήταν, αλλά διφορούμενο και αναλόγως τη ερμηνείας που θα δώσεις. Αν δώσεις την προφανή, ότι ήταν τρελός εξ'αρχής, τότε δεν ήταν προβλέψιμο. Αν, όμως, πεις ότι τρελάθηκε στην πορεία, τότε, ναι, προβλέψιμο!
Αλλά και σε αυτό έχεις δυνατότητα να δώσεις την δική σου εκδοχή για τέλος!

Στο μεν λες είναι στην πραγματικότητα, ξύπνιος και μια χαρά, στο δε λες ήταν/δεν ήταν τρελός και είσαι πάλι μια χαρά! Δύο ταινίες, τέσσερα διαφορετικά τέλη! Smile Smile

Ναι θα συμφωνήσω και εγώ με τον Αλέξανδρο! Υπάρχουν δύο διαφορετικές ερμηνείες που μπορείς να προσδώσεις στο Shutter Island. Η προφανής ερμηνεία ότι παρέμεινε τρελός αλλά συνειδητοποίησε την κατάσταση του και το ότι δεν υπάρχει επιστροφή όπως αφήνεται να εννοηθεί στο τέλος ( ερμηνεία που δεν θεωρώ αναμενόμενη, τουλάχιστον όχι από την αρχή ) και η δεύτερη ερμηνεία ότι δεν ήταν τρελός αλλά πήγε εκεί και τρελάθηκε ή προσπάθησαν με κάθε μέσο να τον τρελάνουν. Εάν και περισσότερες πιθανότητες για το τι ήθελε να περάσει ο σκηνοθέτης δίνω στην πρώτη ερμηνεία.
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης