Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» There is (soon) a new sheriff in town!
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Σεπ 26, 2010 2:04 am από pazo

» Ως ευ παρέστητε!
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΤρι Σεπ 21, 2010 1:35 am από pazo

» Συνάντηση για λεπτομέρειες
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 6:15 am από kkalog

» Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΤετ Σεπ 15, 2010 2:30 pm από pazo

» [ Επισκευή ] iPhone 3GS LCD
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 7:15 am από soom

» Ερωτήσεις & Απορίες (Τεχνολογικές)
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 6:10 am από kkalog

» Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 10:26 pm από koukou

» Inception (spoiler alert!)
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 1:12 am από djarte

» Ανθολόγιο Απόψεων
Και τώρα τι; - Σελίδα 3 EmptyΤετ Σεπ 08, 2010 5:09 am από miky7

Δημόσια συζήτηση

Και τώρα τι;

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Και τώρα τι; - Σελίδα 3 Empty Απ: Και τώρα τι;

Δημοσίευση  CarpeNoctum Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 10:36 pm

Κωστή νομίζω ότι αν καταλήξουμε στη δημιουργία νέου τεχνολογικού φόρουμ προφανώς και μιλάμε για το δική σου προσπάθεια. Κι εγώ δεν κατάλαβα προς τι το μπέρδεμα σε αυτό.
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  avid Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 10:41 pm

koukou έγραψε:

To να λέμε: "απο εδώ και πέρα θα γράφουμε στο site του Domal" δεν είναι διάλογος.
Νομίζω οτι ο Κώστας (kkalog) ήθελε να συζητήσουμε τι θα κάνουμε απο εδώ και πέρα, αλλά μόνο αυτό δε γίνεται.

Να αγιάσει το χέρι σου.... @
avid
avid

Αριθμός μηνυμάτων : 50

Δημοσίευση  te_salat Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 10:41 pm

Μιας και είναι το τελευταίο μου μήνυμα σ αυτό το θέμα, θα ήθελα μια απάντηση.
Ήταν σωστό κατα την δική σας λογική να ορισθουν moderators χωρίς να ερωτηθεί κανείς απ όσους είχαμε την ιδέα δημιουργίας νέου φόρουμ, πριν καν πραγματοποιηθεί η συνάντηση που είχε ορισθεί για το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε?

Υπήρχε επιτακτική ανάγκη για κάτι τέτοιο από την στιγμή που από την δημιουργία του πρώτου thread στο νέο φόρουμ είχαν οριστεί κάποιοι συντονιστές που χωρίς σοβαρές αρμοδιότητες μπορούσαν να βοηθήσουν τον admin στα τυπικά του καθήκοντα και τις μικρές απαιτήσεις ενός 20 μέλους φόρουμ?

Τέλος πάντων, εγώ όπως είπε ο Ηλιας έχω ήδη ξενερωσει γιατί βλέπω υποδιαιρεσεις σε σύνολα και υποσυνολα, παρέες και υπό-παρέες.

Μετανοιωνω που ακολούθησα...............

Αντίο σας.
te_salat
te_salat

Αριθμός μηνυμάτων : 26

Δημοσίευση  koukou Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 11:00 pm

te_salat έγραψε:Μιας και είναι το τελευταίο μου μήνυμα σ αυτό το θέμα, θα ήθελα μια απάντηση.
Ήταν σωστό κατα την δική σας λογική να ορισθουν moderators χωρίς να ερωτηθεί κανείς απ όσους είχαμε την ιδέα δημιουργίας νέου φόρουμ, πριν καν πραγματοποιηθεί η συνάντηση που είχε ορισθεί για το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε?

Υπήρχε επιτακτική ανάγκη για κάτι τέτοιο από την στιγμή που από την δημιουργία του πρώτου thread στο νέο φόρουμ είχαν οριστεί κάποιοι συντονιστές που χωρίς σοβαρές αρμοδιότητες μπορούσαν να βοηθήσουν τον admin στα τυπικά του καθήκοντα και τις μικρές απαιτήσεις ενός 20 μέλους φόρουμ?

Τέλος πάντων, εγώ όπως είπε ο Ηλιας έχω ήδη ξενερωσει γιατί βλέπω υποδιαιρεσεις σε σύνολα και υποσυνολα, παρέες και υπό-παρέες.

Μετανοιωνω που ακολούθησα...............

Αντίο σας.

Σε κάτι προσωρινό Κώστα δε παίζει ρόλο ποιος είναι moderator. Καταλαβαίνω οτι σας πείραξε οτι τα παιδιά δεν αποχώρησαν απο mod στο myphone, ωστόσο δε μπορούμε να τους το επιβάλουμε, όπως και δε μπορούμε να τους επιβάλουμε να φύγουν και απο Mod στα άλλα Site που είναι.
Aν κάποιον τον ενοχλούσε τόσο πολύ που είναι mod εδώ θα μπορούσαμε να το συζητούσαμε και νομίζω τα παιδιά δε θα είχαν κανένα πρόβλημα να αποχωρήσουν απο mod. Ίσως η εμπειρία τους να μας ήταν χρήσιμη.

Αφού όμως λέμε οτι θα κάνουμε ενα κλειστό φόρουμ δε νομίζω οτι χρειάζονται mods αφού θα είμαστε 20-30 άτομα. Δε βλέπω τι νόημα θα είχε. Όποτε δε χρειάζετε να τσακωνόμαστε πάνω σε αυτό.

Δε νομίζω οτι έχουν δημιουργηθεί ομάδες και υπο-ομάδες, αν έχεις κάτι στα υπ' όπόψιν σου καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις , γιατί λόγο περιορισμένου χρόνου εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να τα παρακολουθώ όλα.

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83

Δημοσίευση  ktsak Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 11:19 pm

Κωστή (koukou) ποτέ δεν είπα αλλά ούτε και εννοούσα ότι ετοιμαζεις forum για δική σου χρήση. Αν αυτό κατάλαβες από τα γραφόμενα μου λάθος κατάλαβες.
Όντως ο ΚΩΣΤΑΣ (kkalog) έθεσε το ερώτημα "από δω και πέρα τι" και περίμενε τις προτάσεις όλων των παιδιών. Ο ΜΑΡΙΟΣ (domal)είχε την ιδέα και πρότεινε κάτι άλλο. Κανείς δεν πιέζει κανέναν να κάνει κάτι. Γνώμες ανταλασσουμε. Την έθεσε σαν πρόταση και σαν πρόταση την αντιμετωπίζουμε και θα την κρίνουμε όλοι μαζί. ας κάνουμε και ψηφοφορία. Δεν νομιζω οτι είναι κακό αυτο.
Δεν τέθηκε ποτέ 2-3 άτομα να αποφασίζουν που θα γράφουμε.
Πρόταση είναι, αυτές δεν συζητάμε εδώ;
Ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα.

Δεν είπε κανείς : "απο εδώ και πέρα θα γράφουμε στο site του domal" δεν είναι διάλογος.
Νομίζω οτι ο Κώστας (kkalog) ήθελε να συζητήσουμε τι θα κάνουμε απο εδώ και πέρα, και αυτο κανουμε και πρεπει να κανουμε. Νομίζω ότι ημουν μεταξυ των πρώτων που έθεσα τον προβληματισμό μου στο τι θα κάνουμε από δω και πέρα και να κάνουμε συνάντηση για να συζητήσουμε.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ktsak στις Τρι Σεπ 07, 2010 3:47 am, 2 φορές συνολικά
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Δημοσίευση  domal Την / Το Δευ Σεπ 06, 2010 11:40 pm

Παιδια, βασικη αρχη ειναι η ελευθερια και τιποτε αλλο
Εγω απλα ειδα οτι αναζητουσαμε ενα forum και ετρεξα και δημιουργησαμε ενα κανονικο forum με πληρωμενο domain & server , που φυσικα εχει τις ελλειψεις του (αρχη ειναι και ζητησα συγνωμη γι'αυτο) σας προσκαλεσα και αποτελεί τιμη για μενα να συμμετέχετε σε αυτό
Απο εκει και περα ο καθενας ας κανει ό,τι θελει
Αυτο που μπορω να κανω εγω ειναι ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟY , που απλα μου ελειπε σε αλλα forum οπως στο myphone ....
Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια σε αυτη την προσωρινη σελιδα και θα χαρω ιδιαιτερα μολις σας δω στο applemania ...
Και θυμηθείτε , είμαστε apple users & we thing different
domal
domal

Αριθμός μηνυμάτων : 18

http://mac-larissa.blogspot.com/

Δημοσίευση  soom Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 12:48 am

Καλησπέρα σε όλους.

Ήρθε η ώρα να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου. Αν και το κείμενο το έχω γράψει από το πρωί, συγκεκριμένες υποχρεώσεις δεν με άφησαν να το δημοσιεύσω.

Για να ξεκινήσουμε ωραία, και να πούμε τα σύκα, σύκα και την σκάφη, σκάφη, τα πράγματα δεν διαφέρουν από αυτά που γράφει ο Μιχάλης/miky αλλά και πολλοί άλλοι πριν από εμένα.

Ξεκίνησε μια, για εμένα ανούσια ιστορία, περί αντίδρασης ορισμένων σε διαγραφή posts. Posts, όμως, που ήταν ενάντια στους ΟΠΧ. Οπότε, καλώς και διαγράφηκαν. Σχολιάστηκαν αγγελίες. Λάθος, απαγορεύεται. Σχολιάστηκε ο ρόλος και η δράση των διαχειριστών. Λάθος, απαγορεύεται. Υπάρχει, ευτυχώς, και τρόπος να γίνουν και τα δύο: με προσωπικά μηνύματα. Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι καλώς έπραξαν οι διαχειριστές στην προκειμένη. Παραβιάστηκαν οι ΟΠΧ που δεχθήκαμε, και οι διαδικασίες που πρέπει να τηρηθούν, τηρήθηκαν. Και σωστά. Τώρα, αν θα έπρεπε να διορθωθεί το μήνυμα και όχι να διαγραφεί, μικρή σημασία έχει, και όπως λέει και ο Αρτέμης, που ξέρει καλύτερα από όλους μας, είναι στην προσωπική εκτίμηση του διαχειριστή. Δεν νομίζω ότι θα είχε διαφορά αν αντί να διαγραφεί ένα μήνυμα, να σβηνόταν το περιεχόμενο και να γραφόταν: «Προσοχή στις εκφράσεις μας, η ΟΔ του myPhone». Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: Το περιεχόμενο χάθηκε.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι τιμωρήθηκα γιατί μου άξιζε. Γιατί έβρισα δημόσια και πήρα την ποινή που μου άξιζε, γιατί έβρισα με πμ και μου άξιζε. Πάνω στα νεύρα μου (που έχουν μια εντελώς διαφορετική καταγωγή από των υπολοίπων, και αξίζει να σημειωθεί για να μην έχουμε παρεξηγήσεις) ναι μεν, αλλά έπρεπε να γίνει έτσι.

Από εκεί και πέρα, κάπου στην πορεία ξεχάστηκε ότι δεν είμαι σε κάποιο chatroom και καθόμαστε και μιλάμε. Ήμασταν, όπως σωστά τονίζει ο Μιχάλης, επειδή μας ανέχτηκαν και μας δέχτηκαν εκεί κάποιοι άνθρωποι. Κάλλιστα θα μπορούσε να μην είχε μείνει ανοιχτό το «Περί ανέμων», και τίποτα να μην γινόταν ποτέ! Και θα ήμασταν και ευχαριστημένοι! Αλλά πιστεύω ότι στην πορεία χάθηκε λίγο η μπάλα.

Συνεχίζοντας, αποδόθηκαν τίτλοι και χαρακτηρισμοί σε ανθρώπους που δεν τους άξιζαν. Δεν μπορούμε να απαιτούμε ο Αρτέμης και ο Σπύρος να παρατήσουν αυτό που κάνουν αλλού και να έρθουν εδώ. Και από την άλλη, δεν μπορούμε καν να το κακοχαρακτηρίσουμε. Δεν κρίνεται η πίστη τους στην παρέα με το αν θα φύγουν ή όχι από κάπου αλλού ή αν θα αφήσουν τα καθήκοντά τους. Και το αναφέρω, γιατί υπήρξε μια κίνηση σχετικά με αυτό.
Ούτε αποτελεί για εμένα κριτήριο το τι κάνουν αλλού με το τι θα κάνουν εδώ ή όπου αλλού πάμε. Είναι άσχετα και ασύνδετα γεγονότα.

Υπογράφοντας την δήλωση του Περικλή και του Νίκου, άσχετα με τα γεγονότα, και καθαρά λόγω προσωπικών πεποιθήσεων και αντίληψης, θα ήθελα να συνεχίσω να συμμετέχω στο myPhone σαν χρήστης, και να προσφέρω ανιδιοτελώς την βοήθειά μου σε μέλη που την χρειάζονται, να μοιράζομαι τις γνώσεις που έχω αποκτήσει με τον καιρό εκεί μέσα, με ανθρώπους που θέλουν να τις ακούσουν. Και επιλεκτικά να το κάνω. Προφανώς και δεν θα συμμετέχω στο «Περί Ανέμων» γιατί λείπουν όλοι. Αλλά σαν ιδέα δεν το αποκλείω ότι θα το κάνω. Γιατί απλά μου αρέσει να βοηθάω κόσμο που μπορώ.
---------------------------------------
Σχόλιο σχετικά με τις αγγελίες:
Παιδιά, οι αγγελίες που σχολιάστηκαν όλες ήταν στο myphone. Και είναι λάθος να σχολιάζονται.
Είναι γνωστό ότι ζούμε σε μια κοινωνία με κανόνες ελεύθερης αγοράς. Αγοράζω και πουλάω σε ότι τιμή θέλω. Από την στιγμή που δεν τίθεται πλαφόν ανώτατης/κατώτατης τιμής, δεν υπάρχει καμία λογική στο να σχολιάζουμε, να κράζουμε ή να ειρωνευόμαστε κάποιον αγοραστή/πωλητή από την στιγμή που γινόμαστε παράνομοι και καταχραστικοί στα πλαίσια των κανόνων του forum που μας φιλοξενεί. Μπορεί κατά την πλειοψηφία να διαφωνούμε, και να κρίνουμε κερδοσκόπο κάποιον, αλλά είναι ελεύθερος να πουλάει όσο θέλει, όπως είμαστε και εμείς ελεύθεροι να μην αγοράσουμε από αυτόν. Τώρα, αν κάποιος πάει και αγοράσει επειδή δεν έχει την υπομονή να περιμένει, ή ό,τι άλλο, τότε κακό του κεφαλιού του. Και τέλος, μην ξεχνάμε. Τα €800 ή €1000 για ένα τηλέφωνο ή ένα iPad για εμένα να είναι πάρα πολλά, αλλά για κάποιον άλλο να είναι το μεροκάματό του, έτσι. Οπότε...

Επίσης, αν διαβάσουμε εδώ:
http://www.myphone.gr/forum/policy.php#opx-05
Οι ΟΠΧ είναι σαφής: Δεν σχολιάζουμε την δράση του mod δημόσια. Έγινε; Έγινε... Κακώς.
--------------------------------------

Τέλος πάντων. Δεν θα συνεχίσω άλλο.

Στο δια ταύτα:
Συμφωνώ στην δημιουργία ενός χώρου, προσωπικού δικού μας, χωρίς τίτλους, χωρίς αξιώματα, χωρίς βαθμούς, χωρίς ιεραρχία. Κλειδωμένο για το ευρύ κοινό, θα είμαστε μεταξύ μας, και θα μιλάμε, θα γελάμε, θα κλαίμε και θα φωνάζουμε, και θα είμαστε μια χαρά. Σε έναν χώρο που θα δημιουργηθεί εκ του μηδενός, που θα ξεχάσουμε και θα σβήσουμε κάθε τι που παραπέμπει στο παρελθόν και στα «Σεπτεμβριανά» (είναι και επίκαιρο). Τώρα θα είναι στον server που νοικιάζω εγώ ή σε αυτόν του Κωστή, μικρή λεπτομέρεια χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Δεν ενδιαφέρει την πλειοψηφία. Κατά βάση, τον Κωστή και εμένα ενδιαφέρει.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την soom στις Τρι Σεπ 07, 2010 12:50 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση)
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση  kkalog Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 1:17 am

Aγαπητοί φίλοι,

Συγχωρέστε με που δεν μπόρεσα νωρίτερα να συμμετέχω σε όλη τη συζήτηση, αλλά τώρα είχα την ευκαιρία να το κάνω.

Πρώτα από όλα ως άμεσα εμπλεκόμενος θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια βασική διάσταση της όλης ιστορίας γιατί δεν υπάρχει λόγος να καταφεύγει κανείς σε εκτιμήσεις αφού υπάρχουν τα γεγονότα. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο θέμα της moderator-οποίησης αμέσως μετά την έναρξη της λειτουργίας του πιλοτικού, η οποία αποτέλεσε και την αφορμή για όλες τις συζητήσεις που πυροδοτήθηκαν (κυριολεκτικά) στη συνέχεια.

Η κίνηση αυτή δεν είχε να κάνει ούτε με ανάδειξη μιας ομάδας υψηλών προνομίων απέναντι στους υπόλοιπους ούτε με καμία άλλη υπόγεια ή αυθάδη πρόθεση απέναντι στις προσωπικές απόψεις του καθενός μας οι οποίες είναι απόλυτα σεβαστές χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνούμε όλοι σε όλα.

Η κίνηση αυτή είχε να κάνει καθαρά με ένα μεγάλο άγχος μου που συνδέεται με τη λειτουργία αυτού του πιλοτικού χώρου ως χώρου ελεύθερης πρόσβασης και αυτοεγγραφής από κάθε δυνητικό επισκέπτη. Μια τέτοια λειτουργία που επιτρέπει πρακτικά στον οποιονδήποτε να γράψει οτιδήποτε απαιτεί την ενεργή δυνατότητα σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων εμπιστοσύνης να παρέμβουν και να διορθώσουν τυχόν κακώς κείμενα χωρίς να πρέπει να παρέμβει κάποιος ο οποίος δεν ασχολείται 24/7 με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Ας μην ξεχνάμε ότι ανοίγοντας τον πιλοτικό χώρο αυτό δεν μπορούσε κανείς να προβλέψει με ασφάλεια ποιοί και με ποιές προθέσεις θα προσέρχονταν ως χρήστες. Η επιλογή μου λοιπόν ήταν καθώς εκείνο το βράδυ έβλεπα τους φίλους έναν προς έναν να προσέρχονται εγγραφόμενοι στο forum να τους αποδίδω τα δικαιώματα του moderator ώστε να διευρύνεται όσο το δυνατόν περισσότερο ο κύκλος των διαθέσιμων ανά πάσα στιγμή πόρων να αυτενεργήσουν. Το γεγονός ότι ο Aρτέμης, ο Σπύρος, kαι ο Αλέξανδρος ζήτησαν με δική τους πρωτοβουλία να γίνουν moderators, δεν με απασχόλησε καθόλου γιατί και να μην το είχαν ζητήσει δεν έβλεπα το λόγο να μην πάρουν αυτό το ρόλο αφού στο δικό μου μυαλό είναι ξεκάθαρο ότι αυτό δεν σηματοδοτούσε και ούτε οι ίδιοι επιθυμούσαν κανένα ιδιαίτερο προνόμιο έναντι των υπολοίπων (σας θυμίζω και την φράση της πρόσκλησης στο πιλοτικό "όλοι οι καλοί χωράνε"). Ο μόνος προβληματισμός ήταν να βεβαιωθώ - πράγμα που έκανα με pm και προς τους δύο πρώτους - ότι η σημειολογία του ρόλου τους αυτού δεν θα τους δημιουργούσε κανένα πρόβλημα στη νωπή ακόμη τότε κατάσταση σε ότι αφορά το myphone (ας μην ξεχνάμε επίσης ότι σε retrospective όπως είμαστε τώρα η διατύπωση γνώμης / άποψης είναι πιο εύκολη από τότε που εξελίσσονται παράλληλα τα γεγονότα).

Ελπίζω ότι όλα τα παραπάνω καθιστούν σαφές το ότι οι κινήσεις εκείνης της βραδιάς δεν συνιστούν κανένα "πραξικόπημα" μερικών απέναντι σε άλλους επειδή στο δικό μου μυαλό πάντα θα είμαστε μια παρέα ακόμη και αν κάποιοι έχουν, με βάση τη δική τους οπτική, διαφορετική γνώμη από εμένα την οποία θα σέβομαι χωρίς απαραίτητα να συμφωνώ.

Αυτό ελπίζω ότι απαντάει και στο post του Θάνου (foxx) ο οποίος εύλογα χωρίς να έχει πλήρη πληροφόρηση κατέληξε σε διαφορετικά συμπεράσματα.

Δεύτερον, σε ότι αφορά την password-protected σελίδα εντός του blog μου στην οποία άρχισε να συζητιέται σε λεπτομέρεια ο τρόπος υλοποίησης του χώρου στέγασής μας. Η σελίδα αυτή στήθηκε με δική μου πρωτοβουλία αμέσως μετά την διατύπωση στο Facebook group της πολύ σωστής άποψης του Κώστα (Te_Salat) ότι δεν είναι δυνατόν να συζητάμε δημόσια στο Facebook πως θα υλοποιήσουμε το χώρο μας. Έτσι λοιπόν, έστησα αυτήν την προστατευμένη σελίδα με σκοπό να συμμετέχουν όλοι όσοι θα ήθελαν να συμμετέχουν σε αυτή την προσπάθεια υλοποίησης, μακρυά από τα αδιάκριτα μάτια του παγκόσμιου ιστού. Οι πρώτοι που προσκλήθηκαν ήταν όσοι τοποθετήθηκαν σε αυτό το σχόλιο του Κώστα στο Facebook και συγκεκριμένα ο Κώστας (Πτέραρχος), ο Αλέξανδρος και ο Κωστής (koukou). Αυτό στο δικό μου μυαλό δε συνιστά κανενός είδους ιδρυτική ομάδα παρά μόνο την πρώτη φουρνιά συμμετεχόντων στην "ιδιωτική" σελίδα. Βέβαια επόμενη "φουρνιά" δεν υπήρξε ποτέ γιατί αρχής γενομένης με τη διατύπωση εκεί της άποψης για το ρόλο των moderators του myphone στο νέο χώρο δεν ήταν εύκολο να διευρυνθεί ο κύκλος συμμετεχόντων σε αυτή την ιδιωτική σελίδα χωρίς να έχουμε εκρηκτικές καταστάσεις οι οποίες δυστυχώς ακολούθησαν παρόλα αυτά, για λόγους που οι εμπλεκόμενοι γνωρίζουν και δεν έχει νόημα να επεκαθούμε σε αυτό το ήδη εκτενές post.

Τα παραπάνω είναι η απόλυτη αλήθεια από τη δική μου πλευρά, για να υπάρξει άπλετο φως σε ότι έγινε τις τελευταίες ημέρες με βάση τη δική μου ενεργή συμμετοχή. Οι κρίσεις δικές σας - δεν διεκδικώ το αλάθητο, απλώς επικοινωνώ το σκεπτικό πίσω από τις ενέργειες μου.

Για τα υπόλοιπα θέματα και προτάσεις νομίζω ότι ειπώθηκαν πολλά και δεν θα ήθελα να προσθέσω κάτι παραπάνω, εκτός του ότι μια βιώσιμη πρόταση προσπαθώντας να συνθέσω αυτά που κατάλαβα από όσα γράφτηκαν θα ήταν:

Η δημιουργία ενός κλειστού και απολύτως ισότιμου xώρου αξιοποιώντας από πλευράς "κώδικα" την προσπάθεια που ήδη έχει ξεκινήσει ο Κωστής (Κουκουλάκης) και στεγάζοντας τη σε ένα χώρο που δεν θα επιβαρύνει τον ίδιο (από όσο θυμάμαι ο Αλέξανδρος μπορεί να διαθέσει ένα χώρο που έχει ήδη πληρώσει για 12 μήνες - τα οικονομικά είναι της τάξης των 75 περίπου ευρώ ετησίως άρα να δούμε πως τον ελαφρύνουμε) και στον οποίο μπορούμε να ορίσουμε δικός μα domain name, xωρίς να καταχραστούμε το domain name που διαθέτει ήδη ο Κωστής ή που ευγενικά προσέφερε ο Περικλής, ενώ αυτός είναι και ο λόγος που δε συμφωνώ με τη χρήση του αpplemania που πρότεινε ο Mάριος ως χώρου - (άσχετα με τις προσωπικές μου προτιμήσεις) θα πρότεινα κάτι που να παραπέμπει στην "parea" για να μας θυμίζει τι είμαστε υπεράνω τεχνολογικών επιλογών και γεωγραφικών περιορισμών.

[Επειδή η τοποθέτηση του Αλέξανδρου μπήκε την ώρα που έγραφα τη δική μου, δεν την έλαβα υπόψη όταν έγραφα τα δικά μου, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι στο ίδιο πνεύμα ως προς το "δια ταύτα"]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kkalog στις Τρι Σεπ 07, 2010 1:20 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Update λόγω νέου post)

kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109

http://kkalog.wordpress.com

Δημοσίευση  ktsak Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 1:31 am

Δεν θα καθησω να ξανασχολιασω τα γεγονοτα, εχω πει πολακις την αποψη μου, με αποιτελεσμα ισως και να χαρακτηρισθω γραφικος.
Με λυπη μου ομως βλεπω οτι καποιοι εδω μεσα, ενω μεχρι τωρα συμφωνουσαν πως οτι εγινε στο παλιο forum δεν μας εκφραζει, τελικα εφθασαν σε σημειο να παραδεχονται οτι καλα εκαναν και μας εσβησαν τα posts, καλα εκαναν και διεγραψαν οποιους διεγραψαν, οτι μας ανεχονταν τοσο καιρο και μας αφηναν να γραφουμε, οτι παραβιαζαμε τους ΟΠΧ και τετοια. Κριμα, δεν ξερω τους λογους που οδηγησαν αυτους τους ανθρωπους να αλλαξουν ροτα, πριν καν "αλεκτωρ λαλησει τρεις". Δεν πειραζει. Ευτυχως που τα διαφορα σχολια μας κατα καιρους υπαρχουν γραπτα, για να μην λεει ο καθενας οτι θελει. Στεναχωριεμαι ομως ειναι αληθεια. Εγω δυστυχως εμμενω στις αποψεις μου και δεν θα τις αλλαξω, ετσι εμαθα στη ζωη μου, οταν πιστευω οτι εχω δικιο να το υποστηριζω μεχρι τελος.
Τωρα, πρεπει καποτε να αποφασισουμε τι θελουμε : θελουμε ενα forum κλειστο με καμια 20-30 μελη, οπου θα ανταλλασουμε ιδεες σαν παρεα, συζητησεις και θα κανουμε την πλακα μας, γραφοντας παραλληλα και οπου αλλου γουσταρει ο καθενας ? Τοτε προταση μου ειναι να μεινουμε εδω. Μια χαρουλα ειναι γιαυτο το σκοπο, χωρις Διαχειριστες, μονο μελη φιλοι, δωρεαν χωρις υποχρεωσεις και απαιτησεις.
Θελουμε να κανουμε ενα μεγαλο forum ανοικτο, τεχνολογικο, με ειδησεις, οδηγους, παρουσιασεις προιοντων, ανοικτο σ εολους και ολα, με ενοτητες κατα ειδος λειτουργικου, εταιριες, κλπ ? Οπως τα μεγαλα forum του χωρου ? Τοτε θα πρεπει να παμε σε κατι πιο μεγαλο, ειτε αυτο ειναι του Κωστα (koukou), ειτε του Αλεξανδρου (soom), ειτε του Μαριου (domal), ειτε οποιουδηποτε αλλου. Δεν με ενδιαφερει. Θα προσπαθησω να συνεχισω να προσφερω και εγω σαν απλο μελος οσο μπορω, αλλα παντα μεσα στα ορια που επιβαλουν η συνειδηση μου και οι ιδεες μου. Στο χερι μας ειναι να αποφασισουμε, αλλα ας το κανουμε πια. Οσο συνεχιζουμε ετσι να παραφιλολογουμε, δεν κερδιζουμε κατι.
Φιλικα Κωστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ktsak στις Τρι Σεπ 07, 2010 2:06 am, 2 φορές συνολικά
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Δημοσίευση  giannistzn Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 1:49 am

Επειδη μετα απο την πρωτη σελιδα βλεπω το θεμα σαν 3ος, εχω να πω το εξης.

Πιστευω οτι δεν πρεπει να ψαχνετε να ριξετε ευθυνες του τυπου "εφταιγαν αυτοι", "ημασταν λαθος και εμεις" και λοιπα. Προσωπικη αποψη του καθενως ποιος εφταιγε και οτι εγινε εγινε.

Ξαναλεω, σαν 3ος, βλεπω οτι το θεμα εχει ξεφυγει τελειως, και νομιζω οτι αρκετοι απο εσας εχετε αρχισει να "χαλιεστε" χωρις λογο. Η παρεα ειναι ακομα εδω και δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι.

Οποτε σε αυτο που ρωταει ο Ktsak απο πανω, θα παρω θεση σαν "ακυρος" για να ξεκαθαρισουμε σιγα σιγα με τις ψηφους μας τι θα γινει.

Πιστευω πως αυτος ο χωρος ειναι καλος, και τα θεματα μπορουν να παραμεινουν "περι ανεμων και υδατων" για το οτιδηποτε σαν μια παρεα με ισαξια μελη. Δεν χρειαζεται να μπλεξουμε με περαιτερω τεχνολογικα θεματα κλπ, ενω υπαρχουν τοσα αλλα φορουμ / σαιτ κλπ.

Παντα χωρις να θελω να θιξω οσους αλλους εκαναν την προσπαθεια τους για να φτιαξουν καποιον αλλο δικτυακο τοπο!
giannistzn
giannistzn

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Τόπος : Αθήνα / Καρδίτσα

Δημοσίευση  EchiDNA Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 1:57 am

Παιδιά εγώ σαν νεότερος στην παρέα βλέπω λίγο περίεργα την όλη φάση!
Δεν ξέρω ποιος φταίει ή όχι! Δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά και δεν μπορώ να κρίνω! Γνωρίζω όλους εσάς μέσα από τις δημοσιεύσεις σας στο myphone και κάποιους λίγο περισσότερο μέσω κάποιων ΠΜ κατά καιρούς για διάφορα άσχετα θέματα!
Ο καθένας απ' αυτούς έχει κερδίσει μια θέση στην καρδιά μου για την αυταπάρνησή του, την ντομπροσύνη, τον ευθύ του χαρακτήρα, το χιούμορ, τις γνώσεις του! Για να παρεξηγήθηκαν κάποιοι θα πει ότι ο λόγος που όλοι πλέον γνωρίζουμε είναι γι' αυτούς σοβαρός και φαίνεται για ακόμα μια φορά ότι κανείς δεν είναι ένα άβουλο ον, αλλά μια μοναδική προσωπικότητα με όλη τη σημασία της λέξης!

Μπορούμε σας παρακαλώ να συνεχίσουμε σε ένα θέμα "περί ανέμων" ότι είχαμε αφήσει;;;
EchiDNA
EchiDNA

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Τόπος : Λάρισα

Δημοσίευση  soom Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 3:46 am

Κώστα, τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Από την στιγμή που παραβιάζονται οι Ο.Π.Χ., οφείλουν να διορθώσουν την κατάσταση και να προστατεύσουν την κοινότητα, ακριβώς όπως θα έκανε και ο οποιοσδήποτε άλλος σε οποιαδήποτε άλλη κοινότητα, και αν θέλεις, το ίδιο θα έκανα και εγώ σε μια κοινότητα που θα είχα δικαιώματα moderating.

Επίσης, εξ αρχής, είχα γράψει ότι καλά έκαναν και με πέταξαν έξω. Γιατί έβρισα δημόσια, γιατί έβρισα προσωπικά τον admin. Επίσης, προσωπικά, αν κάποιος μου έστελνε εμένα ένα μήνυμα σαν αυτό που έστειλα του mythozz, την ίδια τύχη θα είχε. Δεν είπα ότι ήταν άδικο ή αυταρχικό ή αδικαιολόγητο το ban μου. Σωστό ήταν, εφαρμόζοντας τους Ο.Π.Χ. που έχω αποδεχτεί.

Τέλος, σε ένα forum με συγκεκριμένους κανόνες και Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, το ότι υπάρχει ένα θέμα εκεί το οποίο εξ ορισμού εναντιώνεται σε αυτούς, με το καιρό παίρνει μορφή chatting που δεν υπάρχει πουθενά αλλού μέσα στο myPhone, τότε, ναι, ανέχονται. Προφανώς, εξυπηρετεί και κάποιους σκοπούς η όλη διαδικασία (δημιουργία δεσμών μεταξύ μελών, δημιουργία συναισθημάτων αλληλοβοήθειας και βοήθειας άλλων μελών, επιφέρει clicks και επισκεψιμότητα στο site από την άλλη μεριά, ικανοποιημένα μέλη, κοκ), αλλά πάραυτα, ο χώρος μας φιλοξενούσε με την ανοχή των διαχειριστών, και επιλογή τους να το επιτρέψουν. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό, γιατί βλέπω ότι ξεχνιέται. Σκέψου το ανάποδο. Σκέψου να μην είχε επιτραπεί ευθύς εξ αρχής η δημιουργία αυτού του νήματος μέσα στο Apple Forum. Δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ εδώ (προφανώς), αλλά θα είχαν τηρηθεί οι κανόνες κατά γράμμα. Αλλά για να είμαστε, προφανώς και αποφασίστηκε από την Ο.Δ. να «θαμπώσουν» λίγο κάποιες παράγραφοι των Ο.Π.Χ. και να αναπτυχθεί το νήμα.

Οπότε, σε ένα νήμα το οποίο είναι Offtopic από την στιγμή που άνοιξε ναι μεν είναι λάθος των διαχειριστών να μιλάνε για offtopic, αλλά από την άλλη, δεν θα έπρεπε να μην είμαστε τόσο ευερέθιστοι στο ζήτημα;

Να μην βλέπουμε μόνο την καμπούρα των άλλων. Έχουμε και εμείς.

Δεν έχει νόημα να σχολιαστεί περαιτέρω, όμως. Όπως και στο Inception με την never ending staircase, έτσι και εμείς, άκρη δεν θα βγάλουμε.

Στον αντίλογο:
Αν το πάμε λίγο πιο πίσω, και δούμε τον λόγο που έβρισα, τότε ήταν γιατί σβήστηκε ένα μήνυμά μου που έλεγε ότι στενοχωριέμαι να βλέπω μέλη σαν τον kkalog, ktsak να αποχωρούν από τις κοινότητες. Και διεγράφη αυτό, όπως και το δικό σου, και του kkalog. Και δεν μου άρεσε που είδα όλα αυτά να φεύγουν έτσι απλά. Και στράβωσα, έβρισα, ξανάβρισα, έφυγα. Αλλά αυτό δεν αναιρεί όλα τα παραπάνω.

Μην βλέπουμε, λοιπόν, τα πράγματα ασπρόμαυρα. Υπάρχουν αποχρώσεις, διαβαθμίσεις. Και προφανώς δεν φταίει μόνο ο admin ή o moderator. Προφανώς και φταίνε και οι δύο πλευρές, η κάθε μια με την δική της βαρύτητα και για τους δικούς της λόγους. Παραθέτω τους στίχους από γνωστό άσμα: «Φταίμε και οι δυό, που ζούμε χώρια» αναφερόμενος στις δύο αντιμαχόμενες πλευρές που έπαψαν να συνυπάρχουν υπό την ίδια «σκέπη», ή server αν θέλεις! Laughing

Όπως βλέπουμε και κρίνουμε τα λάθη και την συμπεριφορά των άλλων τριγύρω μας, πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας, να ξεχωρίζουμε που φταίμε, να βλέπουμε τα λάθη τα δικά μας, και να προσπαθούμε στο μέλλον να μην τα επαναλάβουμε. Έτσι έκανα εγώ, και ψύχραιμος πλέον, σε αυτά κατέληξα. Έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα. Δεν είπα ότι θα ξαναγίνω το ενεργό μέλος που ήμουν πριν, να γράφω 20 και 30 μηνύματα την μέρα. Αλλά δεν θα σταματήσω και τελείως γιατί ασπάζομαι την λογική του Περικλή και του Νίκου περί προσφοράς στο σύνολο. Από την στιγμή που θέλω να δημιουργηθεί ένας χώρος για να μιλάμε και να τα λέμε μεταξύ μας, τότε θα είμαι πανευτυχής.

Αυτά από εμένα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
soom
soom

Δημοσίευση  kkalog Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 3:55 am

Για να το ελαφρύνουμε και λίγο, το post του Αλέξανδρου μου έδωσε μια ιδέα!

Ξαναγυρίζουμε όλοι στο myphone όπου ποστάρουμε στο πλαίσιο των ΟΠΧ στα διάφορα τεχνολογικά threads, ενώ διατηρούμε ένα περιφερειακό χώρο εκτός σε δικό μας server για τις "σουρεαλιστικές" συζητήσεις μας.

Αυτό έχει και το myphone ευτυχισμένο αφού δεν χαλάει η πειθαρχία των κανόνων και εμάς που έχουμε χώρο να εκφραζόμαστε. Στη συνέχεια προτείνουμε στο myphone να εξαγοράσει τον "παιδότοπό" μας σαν ένα ακόμη μέλος του Ομίλου Smart Press και αποσυρόμαστε πλούσιοι στην Μικρονησία όπου μεταξύ cocktails και surfing συζητάμε για τα αγαπημένα μας θέματα ανέμελοι (άντε και βλέποντας καμία από τις φωτογραφίες που θα τραβάει ο Σπύρος ζωντανά).

kkalog

Δημοσίευση  soom Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 3:57 am

kkalog έγραψε:Για να το ελαφρύνουμε και λίγο, το post του Αλέξανδρου μου έδωσε μια ιδέα!

Ξαναγυρίζουμε όλοι στο myphone όπου ποστάρουμε στο πλαίσιο των ΟΠΧ στα διάφορα τεχνολογικά threads, ενώ διατηρούμε ένα περιφερειακό χώρο εκτός σε δικό μας server για τις "σουρεαλιστικές" συζητήσεις μας.

Αυτό έχει και το myphone ευτυχισμένο αφού δεν χαλάει η πειθαρχία των κανόνων και εμάς που έχουμε χώρο να εκφραζόμαστε. Στη συνέχεια προτείνουμε στο myphone να εξαγοράσει τον "παιδότοπό" μας σαν ένα ακόμη μέλος του Ομίλου Smart Press και αποσυρόμαστε πλούσιοι στην Μικρονησία όπου μεταξύ cocktails και surfing συζητάμε για τα αγαπημένα μας θέματα ανέμελοι (άντε και βλέποντας καμία από τις φωτογραφίες που θα τραβάει ο Σπύρος ζωντανά).

cheers cheers cheers cheers cheers cheers
soom
soom

Δημοσίευση  avid Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 4:12 am

kkalog έγραψε:Για να το ελαφρύνουμε και λίγο, το post του Αλέξανδρου μου έδωσε μια ιδέα!

Αν είναι να πάμε σε τέτοιο παράδεισο όπως ήταν η παραλία όπου ήμουν εγώ ένα μήνα, συμφωνώ!!!!

Πόσοι ώρα σου πήρε να το σκεφτείς......???????? lol! lol!
avid
avid

Αριθμός μηνυμάτων : 50

Δημοσίευση  kkalog Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 4:15 am

avid έγραψε:

Αν είναι να πάμε σε τέτοιο παράδεισο όπως ήταν η παραλία όπου ήμουν εγώ ένα μήνα, συμφωνώ!!!!

Πόσοι ώρα σου πήρε να το σκεφτείς......???????? lol! lol!

Αυτή η παρέα είναι πηγή έμπνευσης Smile

kkalog

Δημοσίευση  djarte Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 5:48 am

Καλά δεν παίζεστε με τίποτα. Με κάνατε και γέλασα πάλι! Very Happy
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Δημοσίευση  pperiklis Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 6:33 am

ktsak έγραψε:Με λυπη μου ομως βλεπω οτι καποιοι εδω μεσα, ενω μεχρι τωρα συμφωνουσαν πως οτι εγινε στο παλιο forum δεν μας εκφραζει, τελικα εφθασαν σε σημειο να παραδεχονται οτι καλα εκαναν και μας εσβησαν τα posts, καλα εκαναν και διεγραψαν οποιους διεγραψαν, οτι μας ανεχονταν τοσο καιρο και μας αφηναν να γραφουμε, οτι παραβιαζαμε τους ΟΠΧ και τετοια. Κριμα, δεν ξερω τους λογους που οδηγησαν αυτους τους ανθρωπους να αλλαξουν ροτα, πριν καν "αλεκτωρ λαλησει τρεις". Δεν πειραζει. Ευτυχως που τα διαφορα σχολια μας κατα καιρους υπαρχουν γραπτα, για να μην λεει ο καθενας οτι θελει.

Με αφορμή την τελευταία σου πρόταση Κώστα, θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα.

Προσωπικά, ως συντονιστής συζητήσεων στο myphone, διαφώνησα με την ένταξη του "περί ανέμων" στην ενότητα της Apple. Την διαφωνία μου την εξέφρασα εγγράφως, τόσο στους διαχειριστές του forum όσο και σε 'σένα τον ίδιο, σε σχετικό θέμα στον σχολιασμό.

Οι συζητήσεις που διεξάγονταν στο συγκεκριμένο νήμα ήταν ενδιαφέρουσες και προσέλκυσαν αρκετό κόσμο. Ωστόσο, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν σε κάποιο βαθμό ασύμβατες με αυτό που προσωπικά θεωρώ ως ορθό τροπο λειτουργίας ενός forum της τάξεως μεγέθους του myphone. Όσο το νήμα έφερνε εύκολη πελατεία, οι εστιάτορες ήταν ικανοποιημένοι από τις εισπράξεις, όταν όμως άρχισαν τα παράπονα για τα βρώμικα πιάτα από τους εστιαζόμενους, σταμάτησε και το κέρασμα. Κι αυτό μας επαναφέρει στα περιβόητα δύο μέτρα και σταθμά που μας είχαν απασχολήσει και πριν από ενα χρόνο. Όταν δεν έχεις ξεκάθαρη πολιτική, θα έρθει η μέρα που θα το πληρώσεις. Αυτό έγινε στην περίπτωση του Μύθου.

Για να είμαι ακόμη πιο ειλικρινής, αυτό βλέπω να γίνεται και τώρα. Δεν μου φαίνεται πολύ σωστό να αποχωρεί κάποιος από ένα χώρο γιατί κρίνει ότι περιορίζεται η ελευθερία του και την ίδια στιγμή να ζητά τον περιορισμό των ελευθεριών άλλων με των οποίων τις πράξεις και τις αποφάσεις διαφωνεί ή να μελετά το ενδεχόμενο δημιουργίας μιας κλειστής και απομονωμένης ομάδας.

Προσωπικά, αν και διαφωνούσα με τον οργανωτικό/λειτουργικό χαρακτήρα του νήματος, λάμβανα μέρος στις συζητήσεις γιατί είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με αξιόλογους ανθρώπους. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο εγγράφηκα σε αυτό το forum όταν μου έστειλε τον σύνδεσμο ο Νίκος. Μπορούμε να συμμετέχουμε σε ένα χώρο χωρίς να πρέπει να ανήκουμε σ' αυτόν.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45

Δημοσίευση  miky7 Την / Το Τρι Σεπ 07, 2010 2:42 pm

Επικροτώ!!! Smile Very Happy

miky7

Αριθμός μηνυμάτων : 14

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης