Scripta Manent
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» There is (soon) a new sheriff in town!
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Σεπ 26, 2010 2:04 am από pazo

» Ως ευ παρέστητε!
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΤρι Σεπ 21, 2010 1:35 am από pazo

» Συνάντηση για λεπτομέρειες
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 6:15 am από kkalog

» Δεύτερος Κύκλος Δημοσκόπησης
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΤετ Σεπ 15, 2010 2:30 pm από pazo

» [ Επισκευή ] iPhone 3GS LCD
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 7:15 am από soom

» Ερωτήσεις & Απορίες (Τεχνολογικές)
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 6:10 am από kkalog

» Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 10:26 pm από koukou

» Inception (spoiler alert!)
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Σεπ 09, 2010 1:12 am από djarte

» Ανθολόγιο Απόψεων
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 EmptyΤετ Σεπ 08, 2010 5:09 am από miky7

Δημόσια συζήτηση

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

+10
abaloss
pazo
kkalog
soom
pperiklis
avid
giannistzn
djarte
koukou
Admin
14 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Και Τώρα Τι;

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap0%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap33%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 33% 
[ 6 ]
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap11%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 11% 
[ 2 ]
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap6%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 6% 
[ 1 ]
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap6%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 6% 
[ 1 ]
Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_lcap44%Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Vote_rcap 44% 
[ 8 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 18
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  ktsak Πεμ Σεπ 09, 2010 6:57 am

koukou έγραψε:Αν διαβάσεις ξανά στην πρώτη σελίδα τα μηνύματα του kkalog και του pazo το λένε ξεκάθαρα!Θελαν να ψηφίσουν το Β αλλά ψήφισαν το Δ!

Δεν μου λεει κατι αυτο Neutral
Εγω αλλα βλεπω. Αλλοιως, ας καταργηθει αυτη η ψηφοφορια και ας γινει καινουρια. Αλλα ετσι, χανει την αξιοπιστια η ολη ιστορια. Δεν νομιζεις ? silent
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  koukou Πεμ Σεπ 09, 2010 7:08 am

ktsak έγραψε:
koukou έγραψε:Αν διαβάσεις ξανά στην πρώτη σελίδα τα μηνύματα του kkalog και του pazo το λένε ξεκάθαρα!Θελαν να ψηφίσουν το Β αλλά ψήφισαν το Δ!

Δεν μου λεει κατι αυτο Neutral
Εγω αλλα βλεπω. Αλλοιως, ας καταργηθει αυτη η ψηφοφορια και ας γινει καινουρια. Αλλα ετσι, χανει την αξιοπιστια η ολη ιστορια. Δεν νομιζεις ? silent

Ίσως να έχεις και δίκιο Wink

Παντός το Β κερδίζει με 8 ψήφους προς το παρόν!

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  djarte Πεμ Σεπ 09, 2010 7:56 am

koukou έγραψε:
ktsak έγραψε:
koukou έγραψε:Αν διαβάσεις ξανά στην πρώτη σελίδα τα μηνύματα του kkalog και του pazo το λένε ξεκάθαρα!Θελαν να ψηφίσουν το Β αλλά ψήφισαν το Δ!

Δεν μου λεει κατι αυτο Neutral
Εγω αλλα βλεπω. Αλλοιως, ας καταργηθει αυτη η ψηφοφορια και ας γινει καινουρια. Αλλα ετσι, χανει την αξιοπιστια η ολη ιστορια. Δεν νομιζεις ? silent

Ίσως να έχεις και δίκιο Wink

Παντός το Β κερδίζει με 8 ψήφους προς το παρόν!

Μπορεί να είναι και αργά και να κάνουν πουλάκια τα μάτια μου αλλά γιατί εγώ βλέπω 6 ψήφους στο Β και 7 στο Δ? Suspect
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  soom Πεμ Σεπ 09, 2010 8:07 am

djarte έγραψε:
Μπορεί να είναι και αργά και να κάνουν πουλάκια τα μάτια μου αλλά γιατί εγώ βλέπω 6 ψήφους στο Β και 7 στο Δ? Suspect

Yeap... Έτσι είναι! Smile
soom
soom

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  kkalog Πεμ Σεπ 09, 2010 12:23 pm

Τη στιγμή που γράφτηκε η απόπειρα σύνθεσης του δια ταύτα είχαμε μετα απο 16 ψηφους μια ισοψηφια μεταξύ Β1 και Δ καθώς και ένα αριθμό τοποθετήσεων και διευκρινισεων που είχαν προηγηθεί και προσεθεταν πληροφορία σε αυτά τα μαθηματικά αθροίσματα η οποία πληροφορία "εκλινε" υπέρ του Β μοντέλου.

Στο μεταξύ φαίνεται ότι αυτό το δια ταύτα επέτρεψε να προστεθούν και άλλες 2 ψήφοι υπέρ του Δ που δεν είχαν εκφραστεί μέχρι εκείνη τη στιγμή και να φτάσουμε στις 18, ενώ στο μεταξύ απο τις τοποθετήσεις που ακολουθησαν κατάλαβα ότι δεν αντιληφθήκαμε όλοι με τον ίδιο τροπο αυτά που διαβάσαμε προηγούμενα.

Έτσι λοιπον ας εξηγήσουν όσοι κατάλαβαν καλύτερα σε αυτούς που δεν κατάλαβαν για να δούμε που οδεύουμε όπου και αν είναι αυτό.

Over and out που λέμε και στο ping.
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  CarpeNoctum Πεμ Σεπ 09, 2010 3:31 pm

Εγώ περιμένω κάτι ακόμα..

Edit.. Άκυρο, την πήρα την απάντηση που ήθελα σε προσωπικό μήνυμα.. Τώρα το είδα. Παρόλα αυτά θα ζητούσα από τον Δημήτρη αν θέλει να την δημοσιεύσει ο ίδιος την απάντηση που μου έστειλε για να είναι ξεκάθαρα κάποια πράγματα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την CarpeNoctum στις Πεμ Σεπ 09, 2010 3:57 pm, 2 φορές συνολικά
CarpeNoctum
CarpeNoctum

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βρυξέλλες

http://carpenoctum.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  pperiklis Πεμ Σεπ 09, 2010 3:37 pm

Η δομή της συγκεκριμένης ψηφοφορίας εξυπηρέτησε την διατύπωση διαφορετικών θέσεων αλλά δεν μπορεί να προσφέρει κάτι στην λήψη της τελικής αποφασης γιατί επιδέχεται πολλές ερμηνείες.

Για παράδειγμα, συνολικά το επαγγελματικό domain παίρνει 10 ψήφους ενώ η υφιστάμενη υλοποίηση 8. Το ανοιχτό παίρνει συνολικά 15 έναντι 3.

Το καλυτερο θα ήταν οι δυο επικρατεστερες επιλογές να πανε σε καινουρια ψηφοφορία. Έτσι δεν θα εξαρτηθούν τα πράγματα από το "τι θέλουν οι περισσότεροι" αλλά από το "τι θέλουν περισσότεροι από τους μίσους".

Επίσης, εφόσον υπάρχει δυνατότητα από τα εργαλεία του forum αυτού, η ψηφοφορία θα πρέπει να είναι ονομαστική. Δεν χρειαζεται αιτιολόγηση.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  kkalog Πεμ Σεπ 09, 2010 6:34 pm

Διαβάζοντας και τα νούμερα που πολύ σωστά αποδελτιώνει ο Περικλής είναι για εμένα εμφανές το τι θέλει η πλειοψηφία και αυτό αποτύπωσα στην αρχική μου σημερινή απόπειρα σύνθεσης.

Για να είμαι ειλικρινής, διστάζω να προτείνω να κάνουμε άλλο ένα κύκλο ψηφορορίας, με το σκεπτικό ότι δεν θα ήθελα να καταλήξουμε σε μια γραφειοκρατική διαχείριση του θέματος όπου παραπέμπουμε τη λύση του σε διαδοχικούς κύκλους αξιολόγησης εναλλακτικών χωρίς τελικά να καταλήγουμε κάπου.

Παρόλα αυτά, θα ανοίξω και μια άλλη δημοσκόπηση με τις δύο επικρατέστερες αριθμητικά εναλλακτικές όπως προτείνεται για να έχουμε όλες τις δυνατότητες διαθέσιμες.

Εύχομαι να καταλήξουμε κάπου, αλλά ακόμη και αν δεν, πάντα θα υπάρχει το ping, το τηλέφωνο και η προσωπική επαφή "no matter what" που λένε και οι Αγγλοσάξωνες!
kkalog
kkalog

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα

http://kkalog.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  ktsak Πεμ Σεπ 09, 2010 8:10 pm

Εγω μαλλον φαινεται αλλη ψηφοφορια ειδα, γιατι τα νουμερα που εδειχνε ειναι 8-6 (2-1-1-0) για τις δυο επικρατεστερες αποψεις scratch
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  pperiklis Πεμ Σεπ 09, 2010 8:23 pm

Κώστα, οι επιλογές για το επαγγελματικό domain μοιράστηκαν στα 4 ενώ το free δεν είχε καν επιλογή ανοιχτό-κλειστό.

Αν θεωρήσουμε το Β ως μια επιλογή, τότε υπάρχει ισοψηφια.

Η προηγούμενη ψηφοφορία μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως και μπορεί να προσδωσει την ίδια ισχύ και στις δυο διαφορετικές απόψεις.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  ktsak Πεμ Σεπ 09, 2010 9:22 pm

pperiklis έγραψε:Κώστα, οι επιλογές για το επαγγελματικό domain μοιράστηκαν στα 4 ενώ το free δεν είχε καν επιλογή ανοιχτό-κλειστό.
Αν θεωρήσουμε το Β ως μια επιλογή, τότε υπάρχει ισοψηφια.
Η προηγούμενη ψηφοφορία μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως και μπορεί να προσδωσει την ίδια ισχύ και στις δυο διαφορετικές απόψεις.

Διαφωνω ριζικα με τον τροπο προσεγγισης που ακολουθειςοσον αφορα στα αποτελεσματα. Οι επιλογες ηταν συγκεκριμενες. Τωρα εαν εκανε λαθος ο δημιουργος της ψηφοφοριας, οσον αφορα την απαριθμηση και παρουσιαση των επιλογων, αλλο θεμα.
Τεσπα, εχεις δικιο στο οτι ηψηφοφορία μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, αναλογα με το πρισμα κατω απο το οποιο θελει να το δει ο καθε αναλυτης.
ktsak
ktsak

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλλλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  koukou Πεμ Σεπ 09, 2010 9:28 pm

Αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχήσει είναι οτι κανένας δεν επέλεξε το Α.
Και το λέω σοβαρά.

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  djarte Πεμ Σεπ 09, 2010 9:34 pm

koukou έγραψε:Αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχήσει είναι οτι κανένας δεν επέλεξε το Α.
Και το λέω σοβαρά.

Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο την σκέψη σου Κώστα πάνω σε αυτό?

Νομίζω πως η συγκεκριμένη επιλογή έχει απορριφθεί προ πολού. Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε των μαραθώνιων συζητήσεων και διαβουλεύσεων οι οποίες έχουν πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την αποχώρηση ορισμένων ανθρώπων από το myphone. Γιατί σου προκαλεί εντύπωση? Εκτός και εάν υπάρχει κάποια παγίδα την οποία εγώ δεν μπορώ να δω.
djarte
djarte

Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Νέα Φιλοθέη, Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  pperiklis Πεμ Σεπ 09, 2010 10:16 pm

ktsak έγραψε:
pperiklis έγραψε:Κώστα, οι επιλογές για το επαγγελματικό domain μοιράστηκαν στα 4 ενώ το free δεν είχε καν επιλογή ανοιχτό-κλειστό.
Αν θεωρήσουμε το Β ως μια επιλογή, τότε υπάρχει ισοψηφια.
Η προηγούμενη ψηφοφορία μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως και μπορεί να προσδωσει την ίδια ισχύ και στις δυο διαφορετικές απόψεις.

Διαφωνω ριζικα με τον τροπο προσεγγισης που ακολουθειςοσον αφορα στα αποτελεσματα. Οι επιλογες ηταν συγκεκριμενες. Τωρα εαν εκανε λαθος ο δημιουργος της ψηφοφοριας, οσον αφορα την απαριθμηση και παρουσιαση των επιλογων, αλλο θεμα.
Τεσπα, εχεις δικιο στο οτι ηψηφοφορία μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, αναλογα με το πρισμα κατω απο το οποιο θελει να το δει ο καθε αναλυτης.

Υποθέτω ότι ο kkalog προσπαθησε να δώσει οσο περισσότερες επιλογές μπορούσε στα πλαίσια μιας πιο δημοκρατικής λήψης αποφάσεων. Προσωπικά δεν θα έδινα τις συγκεκριμένες επιλογές αλλά αυτό έχει μικρή σημασία. Κι οι δικες μου θα μπορούσαν να ειναι εξ ίσου "λανθασμένες".

Όπως διαμορφώθηκε η ψηφοφορία, θα με ενδιέφερε να μάθω την δεύτερη καλύτερη προτίμηση των ατόμων που ψήφισαν τις υπόλοιπες επιλογές. Όπως έγραψα και πριν, θεωρώ πιο σημαντική την απόφαση που λαμβάνεται από περισσότερους από τους μίσους συμμετέχοντες σε μια ψηφοφορία και όχι αυτήν που εκφράζει μία κάποια πλειοψηφία.

Ασφαλώς και δεν περιμένω να συμφωνήσουν μαζί μου όλοι, ωστόσο, αν δεν σε πειράζει, θα ήθελα να μου εξηγήσεις πιο συγκεκριμένα τους λόγους για τους οποίους διαφωνεις ριζικά.
pperiklis
pperiklis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δημοσκόπηση! "Και Τώρα Τι;"

Δημοσίευση  koukou Πεμ Σεπ 09, 2010 10:26 pm

djarte έγραψε:
koukou έγραψε:Αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχήσει είναι οτι κανένας δεν επέλεξε το Α.
Και το λέω σοβαρά.

Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο την σκέψη σου Κώστα πάνω σε αυτό?

Νομίζω πως η συγκεκριμένη επιλογή έχει απορριφθεί προ πολού. Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε των μαραθώνιων συζητήσεων και διαβουλεύσεων οι οποίες έχουν πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την αποχώρηση ορισμένων ανθρώπων από το myphone. Γιατί σου προκαλεί εντύπωση? Εκτός και εάν υπάρχει κάποια παγίδα την οποία εγώ δεν μπορώ να δω.

Στατιστικό λάθος! Very Happy

koukou

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης